About Us

The Macedonian cuisine and tradition are intertwined in one story that begins as early as 1963 in “Cardak” national restaurant in the area of Skopska Crna Gora… which is still retold today in the heart of Debar Maalo in the center of the Bohemian spirit in Skopje.

Go back in history with amazing Chalgia music, Macedonian food and wine.

And then come back so that we can retell the story called “Cardak” together!


We recommend online reservation
A reply is received from the restaurant within a few minutes
GET: discounts, value voucher points, free taxi voucher, chance for rating and comments

This restaurant is not accepting web reservations, No reservations Use free call instead.

Choose date

Choose hour

Choose guests

Login

Details

Address Address: Gorgi Peskov No.6
Seats (Inside) Seats (Inside): 130
Seats (Outside) Seats (Outside): 150
Parking Parking: Zone
We Accept We Accept: Credit cards Credit cards
Peт Friendly Peт Friendly: No
Wheelchair Accessible Wheelchair Accessible: No
Languages Languages: English
Music Type Music Type: Old city, Acousitc
Opened Opened: 02.01.2016
Visits Visits: 118533

Moday 09:00 - 00:00 No Events

Tuesday 09:00 - 00:00 No Events

Wednesday 09:00 - 00:00 No Events

Thursday 09:00 - 00:00 No Events

Friday 09:00 - 01:00 No Events

Saturday 09:00 - 01:00 No Events

Sunday 09:00 - 00:00 No Events

Menu

360° view and Location

Reviews

4.6

Food4.9

Service4.5

Ambience4.6

Price4.4

Последни коментари

Ljupco on 09.05.2018 commented:
Најбрза услуга на боемска, вкусни традиционални јадења

Оцена5
Димитриј Гуржанов on 13.08.2018 commented:
Super kafana

Оцена4.75
Димитриј Гуржанов on 18.08.2018 commented:
Super

Оцена4.75
Ivica Taskovski on 29.10.2018 commented:
Dobra hrana i usluga, normalni ceni i dobar ambient

Оцена5
Dafinka Madjunkova on 10.12.2018 commented:
Одлична атмосфера.

Оцена5
Sara K on 18.12.2018 commented:
Vkusna hrana so razumni ceni.

Оцена4
Виолета Поповска on 01.03.2019 commented:
Одлично место ... супер услуга...вкусна храна...пријатна атмосфера

Оцена5
Александра Шушевска on 10.03.2019 commented:
Превкусна храна. Поради распоредот по соби, тешко можеше да се викне персоналот по потреба. Се осеќаше чад од пушачкиот дел. Музиката беше фина, но на крај стана напорна и прегласна кога дојдоа да ни свират на маса.

Оцена4.25
Никола Кушевски on 16.03.2019 commented:
Прекрасна храна и амбиент за големи и мали друштва. Прв избор на Боемска улица.

Оцена4.75
Марија Илиевска on 17.03.2019 commented:
Втор пат со ред кога ќе пристигнеме во ресторанот, немаат појма за резервацијата онлајн и откако ќе им го покажам мејлот, се обидуваат да се снајдат со маса во моментот. Првиот пат не успеаа, а вториот најдоја одвај едно масиче. Потоа чекавме околу 15 минути за да порачаме, а втор пат да стигнеме до келнер беше невозможно. Единствено добро нешто беше храната. Повеќе нема да ми текне да резервирам таму.

Оцена2.75
Никола Кушевски on 14.04.2019 commented:
Одличен провод за мало и големо друштво.

Оцена4.25
Борјан Стојчев on 07.06.2019 commented:
Вкусна храна, етно атмосфера вкрстена со традиционален амбиент. Брза услуга, љубезни келнери. Препорачувам. Tasty food, an ethno atmosphere crossed with a traditional ambience. Fast service, kind waiters. Strongly recommend.

Оцена5
Ана Ристевска on 18.09.2019 commented:
Убава храна, услуга и атмосфера со пристојни цени.

Оцена5
Жаклина Мучева on 23.09.2019 commented:
И ние и нашите гости од Србија беа задоволни со послужената храна. Ги замолувам келнерите да прашаат дали гостите јадат лута храна, макалцата беа лутки (луто не јадат гостите).Убаво помината вечер со македонски специјалитети.

Оцена4.5
Дафинка Маџункова on 15.11.2019 commented:
???

Оцена4
dejan poposki on 21.11.2019 commented:
se beseodlicno

Оцена5
Orce Tashovski on 09.03.2020 commented:
top

Оцена4.5
Сара Стојкоска on 18.08.2020 commented:
Супер.

Оцена4.75
Дарко Најдовски on 01.09.2020 commented:
Se bese odlicno, od uslugata, preporakite na vrabotenite do hrana I ambient

Оцена5
Марија Гашпаровиќ on 02.11.2020 commented:
Одлична услуга, љубезни вработени. Храната секогаш на високо ниво, вкусна и свежо подготвена. Одличен пет и во услови на пандемија, со почитување на сите протоколи

Оцена4.75
Milosh Aleksikj on 13.03.2021 commented:
PREUBAVO

Оцена4.25
Ivica P. on 04.07.2021 commented:
Топ

Оцена5
igor stojmanovski on 08.01.2022 commented:
Vrvna usluga,preubavo jadenje,pristapni ceni

Оцена4.5
Слободан Танасковски on 28.06.2022 commented:
Жива музика 10⭐

Оцена5
Natalija Trenevska on 05.03.2023 commented:
Se bese odlicno.

Оцена5
Катерина Русевска on 19.06.2023 commented:
Убав амбиент, вкусна храна, професионална услуга.

Оцена5
Ivana Janevska on 29.07.2023 commented:
Nice food, the service is topnotch and the ambient is peasant for nice date night

Оцена5
Gordana Cvetkovska on 18.08.2023 commented:
Атмосферата беше многу пријатна, услугата, секоха чест, како што треба да биде, насмеана, услужна, расположена за шега и од помош при изборот за папање. А музиката... таман гласна, да може да се прави муабет. Аааа, ќе заборавев, се што јадевме беше мошне вкусно. Се на се СУПЕР! 👌

Оцена5
Andrijana Janeva on 03.09.2023 commented:
dobra hrana

Оцена4.25
Kristijan Noveski on 19.09.2023 commented:
Samo napred!

Оцена3.5
Валери Нацевски on 24.10.2023 commented:
Одлична услуга, вкусна храна, прекрасна локација и музика

Оцена5
Дарко Бојовски on 27.02.2024 commented:
Одлично место со одличен амбиент.

Оцена4.25
Kristijan Noveski on 12.06.2024 commented:
Nice

Оцена4
Violeta Spirovska on 06.07.2024 commented:
Odlicna hrana i usluga

Оцена5

Contact