Најави се
x
ПРИЈАВИ РЕСТОРАН
Интернационални ресторани > Скопје

Ресторан Томче Софка

  Галерија:
  Опис

  Во што е тајната на овој ресторан ? Пред се во опуштената атмосфера надополнета со пријатни звуци на жива музика во ноќните часови која овозможува да се чувствувате опуштено и да уживате во храната. Ова не е специјализирано место само за храна од македонското поднебје, тука можете да вкусите и најразлични интернационални специјалитети спремени на посебен начин од страна на нашите реномирани професионални готвачи.

  Од големиот број на различни јадења можеме да ви препорачаме јадења спремени во фурна на дрва како ребра во фурна (250г) цена 350ден, традиционалното тавче гравче (500г) цена 100ден, познатата пица низ градот АЛА ТОМЧЕ (домати,кашкавал, врат,сланина,печурки, сирење, павлака) цена 350ден, заедно со другите типови на пици,и тестенини во фурна, грниња и многу други јадења кои навистина се многу за набројување.

  Напомена: Сите јадења се специјално зготвени за ВАС и што е најбитно зачинети со многу љубов.

  ПОВЕЛЕТЕ Хотел Ресторан Томче Софка

  Инфо

  Ресторан Томче Софка

  Адреса: Јордан Х. К. Џинот 14
  Веб сајт: http://www.tomcesofka.mk
  Е-пошта: tomcesofka@yahoo.com
  Места за седење (внатре): 175
  Места за седење (надвор): 150
  Картички: Visa,MasterCard
  Јазици: Англиски, германски, албански, турски, грчки
  Паркинг: 50
  Работно време: 08:00-24:00/ 08:00-01:00
  Вид на музика: Интернационална, Староградска, Евергрин
  Датум на отворање: 12.22.1999
  Посети на web страницата: 11920
  Безжичен интернет пристап (WiFi)
  Локација
  Мени
  Салати
  • Цезар . . . (зелена салата, рокула, двопек, пилешко, пармезан, цезар сос) . . . 200 ден.
  • Лосос . . . (зелена салата, капри, лимон, лосос) . . . 200 ден.
  • Туна . . . (зелена салата, домати, кромид, маслинки, пченка, туна) . . . 200 ден.
  • Џентиле . . . (туна, зелена салата, пченка, рокула) . . . 200 ден.
  • Капрезе . . . (домат, моцарела, босилок) . . . 200 ден.
  • Маслинки . . . 100 ден.
  • Мешана салата . . . " Ала Томче " . . . (зелена салата, маслинки, јаболко, суво грозје, ореви, јајца од препелица) . . . 250 ден.
  • Морска салата . . . 500 ден.
  • Октопод салата . . . 600 ден.
  • Шопска салата . . . (красавица, домат, кромид, сирење) . . .120 ден.
  • Грчка салата . . .(краставица, домат, кромид, сирење, маслинки) . . . 120 ден.
  • Зелен ордевер . . . (зелена салата, домат, красавица, сирење, мусака од тиквички, крем салата) . . . 220 ден.
  Ладни предјадења
  • Татар бифтек . . .(за две лица) . . .2100 ден. Даска " Ала Томче" . . . (пармезан, пршута, мортадела, царско месо, кајмак, маслинки) . . 300 ден.
  • Шарски кашкавал . . . 180 ден.
  • Пармезан . . . 200 ден.
  • Карачо . . . (рокула, говедско филе, пармезан) . . . 280 ден.
  • Карпачо од Лосос . . . (рокула, филе од Лосос, пармезан) . . . 280 ден.
  • Овчо сирење . . . 110 ден.
  • Пршута . . . (свинска, телешка) . . . 250 ден.
  • Коктел француско сирење . . . (Рокфорд, Горгонзола, Бри, Дана блу, Каприо) . . . 400 ден.
  Топли предјадења
  • Вргањ на путер . . . (за две лица) . . . 600 ден.
  • Печурки по избор . . . (Букивка, Шампињони) . . . 200 ден.
  • Сирење "Елени" . . . 130 ден.
  • Мусака од тиквички . . . 120 ден.
  • Лигњи . . . (полнети, поховани на жар) . . . 370/ 320 ден.
  • Жабји батаци . . . (поховани на жар) . . . 300 ден.
  • Пирошка . . . 100 ден.
  • Печен компир "Елени" . . . 100 ден.
  Супи
  • Пилешка . . . 90 ден.
  • Телешка . . . 90 ден.
  • Крем потаж со зеленчук . . . 90 ден.
  Главни јадења
  • Бифтек по избор . . . (фефер, империја, со сос од печурки) . . . 750 ден.
  • Соте сторганов . . . ( бифтек, кисели красатавички, еспанол сос, кромид, пармезан, коњак) . 750 ден.
  • Тибон стек . . . (телешка кременадла) . . . 500 ден.
  • Рамстек . . . (во крем сос) . . . 450 ден.
  • Филе мињон . . . (сински медаљони во еспањол сос, кромид, коњак) . . . 450 ден.
  • Чадена вешалица ( капкавал, сланина) . .280 ден.
  • Чадени ребра . . . 160 ден.
  • Гордон бле (поховано полнето свинско месо со какавал и шунка) . . 380 ден.
  • Филе (пикантен сос) . . . 480 ден.
  • Свинска вешалица . . . 190 ден.
  • Тава "Ала Томче" (синск, телешко, печурки, зелечук) . . . 380 ден.
  • Плескавица"Ала Томче" . . . (мелено месо, кашкавал, чадено месо, печурки) . . . голема/ мала . 160/ 320 ден.
  • Александар Македонски . . . (мешано месо, ориз, пешен компир, мешан зеленчук, бешамел сос) . 450 ден.
  • Пилешки прсти (поховано пилеско со сусам) . . . 250 ден.
  • Пилешки медаљони . . . 330 ден.
  • Велингтон стек (пилешки бифтек во лиснато тесто, буковка, печурки) . . . 850 ден.
  • Телешки медаљони . . . 750 ден.
  • Телешки мускул . . . 450 ден.
  Печења
  • Свинско печење . . . 1000 ден.
  • Телешко печење . . . 1000 ден.
  • Прсечко печење . . . 1200 ден.
  • Јагнешко печење . . . 1500 ден
  Риба и морско
  • Пастрмка . . . 1400 ден. Сом . . . 1200 ден.
  • Крап . . . 1000 ден.
  • Лосос . . . 2400 ден.
  • Браниц . . . 2400 ден.
  • Орада . . . 2400 ден.
  • Октопод на скара . . . 800 ден.
  • Шкампи на бузара . . . 900 ден.
  • Шкампи на скара . . . 750 ден.
  • Морски коктел . . . 1000 ден.
  • Школки . . . (на скара, на бузара) . . . 400/ 500 ден.
  Тестенини
  • Шпагети по избор . . . (болоњезе, фунги) . . . 280 ден.
  • Шпагети "Фрути ди Маре" . . . (морски плодови) . . . 320 ден.
  • Макарони "Фосили" (со 4 вида на сирење) . . . 320 ден.
  • Лазањи "Болоњезе" . . . (мелено месо, доматно пире) . . . 300 ден.
  • Тортелини Фунги . . . (шампињони, шукна, крем сос) . . . 300 ден.
  Гарнир
  • Помфрит . . . 80 ден.
  • Вариво . . . 80 ден.
  • Печен копир . . . 80 ден.
  • Гравче . . . 100 ден.
  • Ориз . . . 80 ден.
  • Мешан зеленчук . . . 100 ден.
  Јадења на скара
  • Плескавица ... 120 ден
  • Шарска плескавица ... 250 ден
  • Плескавица АЛА ТОМЧЕ ... 350 ден
  • Димена колбасица ... 160 ден
  • Свинска вешалица ... 180 ден
  • Димена св. вешалица ... 280 ден
  • Свински / пилешки увијач ... 220 ден
  • Свинско ребро ... 180 ден
  • Свински ражнич / дипломатски ражнич ... 180 ден
  • Свинска кременадла ... 180 ден
  • Пилешки стек ... 160 ден
  • Коктел скара ... 480 ден
  • Уштипци 1 парче ... 60 ден
  Пици
  • Маргарита (домати, кашкавал, босилок) ... 220 ден
  • Марина (домати, лук, босилок) ... 150 ден
  • Вегетаријана (домати, кашкавал, сезонски зеленчук, маслинки, оригано) ... 250 ден
  • Наполитана (домати, кашкавал, печурки, оригано) ... 250 ден
  • Везувио (домати, кашкавал, шунка, оригано) ... 250 ден
  • Капричиоза (домати, кашкавал, печурки, шунка, оригано) ... 250 ден
  • Пршута (домати, кашкавал, пршута) ... 300ден
  • Џаволо (домати, кашкавал, кулен, оригано) ... 260 ден
  • Ала Томче (домати, кашкавал, врат, сланина, печурки вргањ, сирење, павлака, оригано) ... 350 ден
  • Рустика (домати, кашкавал, врат, сирење, јајце, оригано) ... 300 ден
  • Хаваи (домати, кашкавал, мешано овошје) ... 220 ден
  • Рукола (домати, моцарела, рукола, пармезан, чери томато) ... 290 ден
  • Калцоне (преклопена пица) ... 250 ден
  • Карбонара (домати, кашкавал, шунка, јајце, оригано) ... 250 ден
  • Кватро Стаџоне( домати, кашкавал, моцарела, горгонзола, пармезан, оригано) ... 300 ден
  • Сицилијана (домати, кашкавал, туна, оригано) ... 250 ден
  • Алполиа (домати, кашкавал, магдонос, лук, оригано ) ... 220 ден
  • Болоњезе (домати, кашкавал, кромид, мелено месо) ... 250 ден
  • Фрути ди Маре (домати, кашкавал, коктел морски плодови, магдонос) ... 350 ден
  • Рио Маре (домати, кашкавал, туна, кромид, оригано) ...300ден
  • Пастрмајлија (свинска пилешка) ... 250 ден
  Во моментов нема ниту еден коментар!
  Одберете начин кој највеќе ви одговара и
  РЕЗЕРВИРАЈТЕ
  Може да одберете опција
  и веднаш ќе ве поврземе со ресторанот
  Или јавете се на:
   Галерија:
   Опис

   Во што е тајната на овој ресторан ? Пред се во опуштената атмосфера надополнета со пријатни звуци на жива музика во ноќните часови која овозможува да се чувствувате опуштено и да уживате во храната. Ова не е специјализирано место само за храна од македонското поднебје, тука можете да вкусите и најразлични интернационални специјалитети спремени на посебен начин од страна на нашите реномирани професионални готвачи.

   Од големиот број на различни јадења можеме да ви препорачаме јадења спремени во фурна на дрва како ребра во фурна (250г) цена 350ден, традиционалното тавче гравче (500г) цена 100ден, познатата пица низ градот АЛА ТОМЧЕ (домати,кашкавал, врат,сланина,печурки, сирење, павлака) цена 350ден, заедно со другите типови на пици,и тестенини во фурна, грниња и многу други јадења кои навистина се многу за набројување.

   Напомена: Сите јадења се специјално зготвени за ВАС и што е најбитно зачинети со многу љубов.

   ПОВЕЛЕТЕ Хотел Ресторан Томче Софка

   Мени
   Салати
   • Цезар . . . (зелена салата, рокула, двопек, пилешко, пармезан, цезар сос) . . . 200 ден.
   • Лосос . . . (зелена салата, капри, лимон, лосос) . . . 200 ден.
   • Туна . . . (зелена салата, домати, кромид, маслинки, пченка, туна) . . . 200 ден.
   • Џентиле . . . (туна, зелена салата, пченка, рокула) . . . 200 ден.
   • Капрезе . . . (домат, моцарела, босилок) . . . 200 ден.
   • Маслинки . . . 100 ден.
   • Мешана салата . . . " Ала Томче " . . . (зелена салата, маслинки, јаболко, суво грозје, ореви, јајца од препелица) . . . 250 ден.
   • Морска салата . . . 500 ден.
   • Октопод салата . . . 600 ден.
   • Шопска салата . . . (красавица, домат, кромид, сирење) . . .120 ден.
   • Грчка салата . . .(краставица, домат, кромид, сирење, маслинки) . . . 120 ден.
   • Зелен ордевер . . . (зелена салата, домат, красавица, сирење, мусака од тиквички, крем салата) . . . 220 ден.
   Ладни предјадења
   • Татар бифтек . . .(за две лица) . . .2100 ден. Даска " Ала Томче" . . . (пармезан, пршута, мортадела, царско месо, кајмак, маслинки) . . 300 ден.
   • Шарски кашкавал . . . 180 ден.
   • Пармезан . . . 200 ден.
   • Карачо . . . (рокула, говедско филе, пармезан) . . . 280 ден.
   • Карпачо од Лосос . . . (рокула, филе од Лосос, пармезан) . . . 280 ден.
   • Овчо сирење . . . 110 ден.
   • Пршута . . . (свинска, телешка) . . . 250 ден.
   • Коктел француско сирење . . . (Рокфорд, Горгонзола, Бри, Дана блу, Каприо) . . . 400 ден.
   Топли предјадења
   • Вргањ на путер . . . (за две лица) . . . 600 ден.
   • Печурки по избор . . . (Букивка, Шампињони) . . . 200 ден.
   • Сирење "Елени" . . . 130 ден.
   • Мусака од тиквички . . . 120 ден.
   • Лигњи . . . (полнети, поховани на жар) . . . 370/ 320 ден.
   • Жабји батаци . . . (поховани на жар) . . . 300 ден.
   • Пирошка . . . 100 ден.
   • Печен компир "Елени" . . . 100 ден.
   Супи
   • Пилешка . . . 90 ден.
   • Телешка . . . 90 ден.
   • Крем потаж со зеленчук . . . 90 ден.
   Главни јадења
   • Бифтек по избор . . . (фефер, империја, со сос од печурки) . . . 750 ден.
   • Соте сторганов . . . ( бифтек, кисели красатавички, еспанол сос, кромид, пармезан, коњак) . 750 ден.
   • Тибон стек . . . (телешка кременадла) . . . 500 ден.
   • Рамстек . . . (во крем сос) . . . 450 ден.
   • Филе мињон . . . (сински медаљони во еспањол сос, кромид, коњак) . . . 450 ден.
   • Чадена вешалица ( капкавал, сланина) . .280 ден.
   • Чадени ребра . . . 160 ден.
   • Гордон бле (поховано полнето свинско месо со какавал и шунка) . . 380 ден.
   • Филе (пикантен сос) . . . 480 ден.
   • Свинска вешалица . . . 190 ден.
   • Тава "Ала Томче" (синск, телешко, печурки, зелечук) . . . 380 ден.
   • Плескавица"Ала Томче" . . . (мелено месо, кашкавал, чадено месо, печурки) . . . голема/ мала . 160/ 320 ден.
   • Александар Македонски . . . (мешано месо, ориз, пешен компир, мешан зеленчук, бешамел сос) . 450 ден.
   • Пилешки прсти (поховано пилеско со сусам) . . . 250 ден.
   • Пилешки медаљони . . . 330 ден.
   • Велингтон стек (пилешки бифтек во лиснато тесто, буковка, печурки) . . . 850 ден.
   • Телешки медаљони . . . 750 ден.
   • Телешки мускул . . . 450 ден.
   Печења
   • Свинско печење . . . 1000 ден.
   • Телешко печење . . . 1000 ден.
   • Прсечко печење . . . 1200 ден.
   • Јагнешко печење . . . 1500 ден
   Риба и морско
   • Пастрмка . . . 1400 ден. Сом . . . 1200 ден.
   • Крап . . . 1000 ден.
   • Лосос . . . 2400 ден.
   • Браниц . . . 2400 ден.
   • Орада . . . 2400 ден.
   • Октопод на скара . . . 800 ден.
   • Шкампи на бузара . . . 900 ден.
   • Шкампи на скара . . . 750 ден.
   • Морски коктел . . . 1000 ден.
   • Школки . . . (на скара, на бузара) . . . 400/ 500 ден.
   Тестенини
   • Шпагети по избор . . . (болоњезе, фунги) . . . 280 ден.
   • Шпагети "Фрути ди Маре" . . . (морски плодови) . . . 320 ден.
   • Макарони "Фосили" (со 4 вида на сирење) . . . 320 ден.
   • Лазањи "Болоњезе" . . . (мелено месо, доматно пире) . . . 300 ден.
   • Тортелини Фунги . . . (шампињони, шукна, крем сос) . . . 300 ден.
   Гарнир
   • Помфрит . . . 80 ден.
   • Вариво . . . 80 ден.
   • Печен копир . . . 80 ден.
   • Гравче . . . 100 ден.
   • Ориз . . . 80 ден.
   • Мешан зеленчук . . . 100 ден.
   Јадења на скара
   • Плескавица ... 120 ден
   • Шарска плескавица ... 250 ден
   • Плескавица АЛА ТОМЧЕ ... 350 ден
   • Димена колбасица ... 160 ден
   • Свинска вешалица ... 180 ден
   • Димена св. вешалица ... 280 ден
   • Свински / пилешки увијач ... 220 ден
   • Свинско ребро ... 180 ден
   • Свински ражнич / дипломатски ражнич ... 180 ден
   • Свинска кременадла ... 180 ден
   • Пилешки стек ... 160 ден
   • Коктел скара ... 480 ден
   • Уштипци 1 парче ... 60 ден
   Пици
   • Маргарита (домати, кашкавал, босилок) ... 220 ден
   • Марина (домати, лук, босилок) ... 150 ден
   • Вегетаријана (домати, кашкавал, сезонски зеленчук, маслинки, оригано) ... 250 ден
   • Наполитана (домати, кашкавал, печурки, оригано) ... 250 ден
   • Везувио (домати, кашкавал, шунка, оригано) ... 250 ден
   • Капричиоза (домати, кашкавал, печурки, шунка, оригано) ... 250 ден
   • Пршута (домати, кашкавал, пршута) ... 300ден
   • Џаволо (домати, кашкавал, кулен, оригано) ... 260 ден
   • Ала Томче (домати, кашкавал, врат, сланина, печурки вргањ, сирење, павлака, оригано) ... 350 ден
   • Рустика (домати, кашкавал, врат, сирење, јајце, оригано) ... 300 ден
   • Хаваи (домати, кашкавал, мешано овошје) ... 220 ден
   • Рукола (домати, моцарела, рукола, пармезан, чери томато) ... 290 ден
   • Калцоне (преклопена пица) ... 250 ден
   • Карбонара (домати, кашкавал, шунка, јајце, оригано) ... 250 ден
   • Кватро Стаџоне( домати, кашкавал, моцарела, горгонзола, пармезан, оригано) ... 300 ден
   • Сицилијана (домати, кашкавал, туна, оригано) ... 250 ден
   • Алполиа (домати, кашкавал, магдонос, лук, оригано ) ... 220 ден
   • Болоњезе (домати, кашкавал, кромид, мелено месо) ... 250 ден
   • Фрути ди Маре (домати, кашкавал, коктел морски плодови, магдонос) ... 350 ден
   • Рио Маре (домати, кашкавал, туна, кромид, оригано) ...300ден
   • Пастрмајлија (свинска пилешка) ... 250 ден
   Локација
   Инфо

   Ресторан Томче Софка

   Адреса: Јордан Х. К. Џинот 14
   Веб сајт: http://www.tomcesofka.mk
   Е-пошта: tomcesofka@yahoo.com
   Места за седење (внатре): 175
   Места за седење (надвор): 150
   Картички: Visa,MasterCard
   Јазици: Англиски, германски, албански, турски, грчки
   Паркинг: 50
   Работно време: 08:00-24:00/ 08:00-01:00
   Вид на музика: Интернационална, Староградска, Евергрин
   Датум на отворање: 12.22.1999
   Посети на web страницата: 11920
   Безжичен интернет пристап (WiFi)   Во моментов нема ниту еден коментар!
   Одберете начин кој највеќе ви одговара и
   РЕЗЕРВИРАЈТЕ
   Може да одберете опција
   и веднаш ќе ве поврземе со ресторанот
   Или јавете се на:
   02 3085600 локал 933
   РЕЗЕРВИРАЈ