Најави се
x
ПРИЈАВИ РЕСТОРАН
Национални ресторани > Скопје

Ресторан Скопски Мерак

  Галерија:
  360°
  Инфо

  Ресторан Скопски Мерак

  Адреса: Дебарца бр.51
  Веб сајт: http://skopskimerak.mk
  Е-пошта: info@skopskimerak.mk
  Места за седење (внатре): 60
  Места за седење (надвор): 90
  Картички: Visa,MasterCard
  Јазици: Англиски
  Паркинг: Платен паркинг
  Работно време: 08:00-24:00 / 08:00: 01:00
  Вид на музика: Жива музика акустичен оркестар
  Датум на отворање: 01.01.1991
  Посети на web страницата: 21766
  Безжичен интернет пристап (WiFi)
  Локација
  Мени
  ТЕСТО
  • Арапска лепиња/300г ...80
  • Лепче со лукче/кашкавал ...60/90
  • Фурнарини ...80
  • Полнети перничиња/9 парчиња ...180
  • мала/голема
  • Пастрмајлија свинска(свински бут свеж, црн пипер, тесто) ... 170/270
  • Пастрмајлија пилешка(пилешки стек, црвен пипер, стек) ...170/270
  • Пастрмајлија Капричоиза(кечап, ајдамер, печурки, шунка, тесто) ...170/270
  • Пастрмајлија четири сирења(ајдамер, кравјо, плаво,моцарела,тесто) ...170/270
  • Пастрмајлија вегетаријанска(домат, пиперка, кромид, тиквица, модар, печурки, ајдамер, фета, тесто) ...170/270
  • Пастрмајлија моцарела, пршута(кечап, моцарела, пршута) ...250/350
  • додатоци
  • Јајце ...15
  • Ајдамер/50г ...30
  ТОПЛО ПРЕДЈАДЕЊЕ
  • Фурнаџиски компир... 90ден
  • Телешки џигер/250 г ...190ден
  • Апетитка(фета сирење, лута пиперка, доматен сос)...130ден
  • Сирење во фурна(фета сирење, домат, пиперка, кромид) 150 г...130ден
  • Полнети шампињони(пршута и кашкавал) 200 г ...260ден
  • Полнет модар патлиџан(кравјо сирење, домат, лук, магдонос) 300 г ...160ден
  • Пиринско сирење(фета сирење, домат, шунка, печурки) 400 г ...260ден
  ГЛАВНО ЈАДЕЊЕ
  • Фурнаџиска плескавица(смеса, свинско каре, компир од фурна) 300 г ...210ден
  • Турли тава(пилешки стек, јунешко месо, мешан зеленчук) 400 г ...420ден
  • Свинско филе во фурна(свинско филе, компир од фурна) 250 г ...450ден
  • Фурнаџиско мезе(прасечко печење, јагнешко печење, свинско ребро, телешко ребро, компир од фурна) 400 г ...520ден
  • Шашлик Скопски мерак(свинско филе, каре, пилешки стек, бифтек, зеленчук, компир од фурна) 500 г ...560ден
  • Шашлик Ориентал(јунешки бифтек, пилешки стек, зеленчук, компир од фурна) 500 г ...850ден
  ПЕЧЕЊА
  • Свинско ребро 1Кг. ... 1100,00
  • Ролувано телешко ребро 250 г. ... 530,00
  • Прасечко печење 1Кг. ... 1.300,00
  • Јагнешко печење 1Кг. ... 1.600,00
  • Телешко печење 250 г ... 530,00
  • СПОРО ПЕЧЕНО-8 ЧАСА НА НИСКА ТЕМПЕРАТУРА
  СВЕЖИ САЛАТИ
  • Марула/Зелка салата 50 г. ...80
  • Пролетна салата 210 г. ... 110
  • Свежа мешана салата (зелка, морков,цвекло, краставица, домат)...160,00
  • Витаминска салата (морков, цвекло, трупка, дајкон, магдонос, јаболка) 250 г. ...110,00
  • Шопска салата (домат, краставица, рендано сирење, магдонос) 360 г. ...130,00
  • Македонска салата (домат, кромид, печена пиперка, магдонос) 360 г. ...140,00
  • Селска салата (домат, краставица, кромид, маслинки, овчо сирење коцки) 400 г. ...170,00
  • Таратор (павлака, овчо кисело, краставица, орев) 200 г. ...120,00
  • Цезар салата СЛОПСКИ МЕРАК (марула, пржено пилешко и сланина, кубети, дресинг) 300 г. ... 240,00
  • Рукола со пармезан и шери 130 г. ...180,00
  • Рома салата (рукола, пармезан, шери, моцарела) 170 г. ...240,00
  • Капрезе салата (домат, моцарела, босилок) 320 г. ...190,00
  • Туна салата (марула, пченка, домат, лимон, маслинки) 250 г. ...190,00
  • Италијанка (марула, рукола, шери, моцарела, пршута, пармезан) 230 г. ...260,00
  • Руска салата-туршија* ...80
  СУВОМЕСНИ И МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ
  • Свински врат димен на дрва 100гр. ...260,00
  • Свинска печеница димена на дрва 100гр....260,00
  • Свинска пршута 100гр. ...340,00
  • Говедска пршута 100гр. ...340,00
  • Кулен 100гр. ...260,00
  • Кравјо сирење 100гр ...90,00
  • Овчо сирење 100гр. ...120,00
  • Овчи кашкавал 100гр. ...240,00
  • Мешан кашкавал 100гр. ...140,00
  • Пармезан 100гр. ...280,00
  • Плаво сирење 100гр. ...180,00
  • Кајмак топка 50гр. ...60,00
  ЛАДНИ И ТОПЛИ ПРЕДЈАДЕЊА
  • Три микс сезони/300г.... 180
  • Чварки*/100г... 150
  • Пифтија*/200г...130
  • Пиперка во павлака*/150г...130
  • Три микс летен ...180
  • Пинџур/200гр ... 120
  • Сарма од лозов лист/50гр...40
  • Буковка во сос од лук и павлака...180
  • Биено сирење на скара/100гр ...130
  • Смотано сирење на скара (кравјо сирење, сланина) 120гр...130
  • Топено сирење (ајвар, кравјо сирење, маслинки, ајдамер) 180гр... 150
  • Похувана зденка/40гр...30
  • Пирошка (палачинка, свинска шунка, ајдамер, корнишони) 200гр...130
  • Похуван кашкавал/100гр...130
  • Похувана полнета пиперка (пиперка, урда, јајце) 150гр...120
  • Похувани печурки буковка/200гр ...180
  • Шампињони/буковка на скара/200гр ...180
  • Похувани тиквици/чипс 200гр...160
  • Пршута со кашкавал на скара(мешан кашкавал, свинска пршута) 180гр...280
  • Брускети со топено сирење и сув домат(лепче 8 парчиња, кравјо сирење, сув домат) ...150
  • Карпачо од лосос(марула, свеж лосос, лук, магдонос, шери, лимон, пармезан) 150гр...450
  • Карпачо од бифтек(марула, шери, јунешки бифтек, дресинг сос, пармезан) 100гр...450
  • Бонвонки со урда/200гр...130
  СУПИ И ЧОРБИ
  • Телешка чорба (свежо јунешко месо, легер, лукче со оцет, лепче)...140,00
  • Шкембе чорба (шкембе, легер, лукче со оцет, лепче)...140,00
  • Рибја чорба (лосос, легер, лукче со оцет, лепче)...140,00
  • Супа / Потаж дневен избор...120,00
  ГОТВЕНО ЈАДЕЊЕ
  • Дневна листа
  ТРАДИЦИОНАЛНИ ЈАДЕЊА
  • Специјалитет на куќата грне
  • Скопски Мерак (свинско филе, јунешко,мешан зеленчук, грне тесто) .. 480
  • Тавче гравче (грав, зачини) .. 120
  • Летна Манџа + јајце (домат, пиперка, јајце по избор) .. 150
  • Селско месо (свинско филе, смеса, печурки, сос, ајдамер) 400g .. 390
  • Свинска коленица(свинска коленица, мешано вариво, пекарски компир) 400-500g .. 430
  • Шарпланински смук (свинско филе, кашкавал, врат, шампињони, сос, мешано вариво, компир) 350g .. 520
  • Јунешки мускул во сос (јунешки мускул, мешано вариво, пекарски компир) 300g .. 460
  • Тава дивеч .. 550
  • Дивеч екстра .. 850
  • Плескавица Скопски Мерак (смеса, тесто, кајмак, домат) 300g .. 250
  ИНТЕРНАЦИОНАЛНИ ЈАДЕЊА
  • Пилешки прсти(пилешки стек, брашно, јајца, презла, тартар сос) 200г .. 220ден
  • Пилешко фрикасе(пилешки стек, потпечен мешан зеленчук) .. 350ден
  • Пилешко во Бадем сос(пилешки стек, павлака, бадем, мешано вариво) .. 290ден
  • Пилешко во Кари сос(пилешки стек, кари сос, павлака, меш.вариво) .. 290ден
  • Пилешко во сос од Четири сирења(пилешки стек, павлака, ајдамер, моцарела, рокфор, пармезан, мешано вариво) .. 330ден
  • Пилешко Мексикана(пилешки стек, кромид, пиперка, тиквица, модар, пченка, грав, пелати, чипс) .. 350ден
  • Пилешко на Кинески начин(пилешки стек, соја сос, кромид, пиперка, тиквица, модар, морков, табаско, мед) .. 330ден
  • Бечка шницла(свинско каре, брашно, јајце, презла, тартар сос, пекарски компир) 200г .. 320ден
  • Филе мињони со моцарела и домат(свинско филе, моцарела, домат, мешано вариво, пекарски компир) .. 540ден
  • Свинско филе во Диабло сос(свинско филе, печурки, кромидче, компир, вариво, маслинки, лута пиперка) .. 480ден
  • Соте Строганов(јунешки бифтек, шампињони, корнишони, кромид, сос, мешано вариво, ориз) 300г .. 750ден
  • Јунешки медаљони(јунешки бифтек, сос од печурки, мешано вариво, пекарски компир) 250г .. 750ден
  • Бифтек на скара(јунешки бифтек, мешано вариво, компир) 250г .. 850ден
  • Бифтек во сос од горгонзола(јунешки бифтек, павлака, горгонзола, мешано вариво, компир) 250г .. 1.050ден
  • Фефер бифтек(јунешки бифтек, бибер сос, меш.вариво, компир) 250г .. 950ден
  • "Бифтек" во сос од Вргањ(јунешки бифтек, сос од вргањ, меш.вариво, компир) .. 950ден
  СКАРА
  • Уштипци порција(смеса, сланина, ајдамер, пекарски компир) 200г .. 190
  • Плескавица(смеса, пекарски компир) 200г .. 170
  • Шарска плескавица(смеса, ајдамер, пекарски компир) 250г .. 220
  • Гурманска плескавица(смеса, димено месо, кромид, пиперка, пекарски компир) 250г .. 220
  • Пилешки стек на скара(пилешки стек, пекарски компир) 200г .. 170
  • Бела вешалица(свинско каре свежо, пекарски компир) 250г .. 250
  • Домашна димена кобасица(свинско месо, зачини, пекарски компир) 170г .. 190
  • Пилешки увијач(пилешки стек, ајдамер, пекарски компир) 250г .. 250
  • Увијач свински(свинско каре свежо, ајдамер, сланина, пек.компир) 250г .. 250
  • Свинска кременадла со ребро(гарнир, пекарски компир) 350-400г .. 290
  • Пилешки шиш(пилешки стек, кромид, домат, магдонос, пекарски компир) 300г .. 290
  • Свински шиш(свинско каре, кромид, домат, магдонос, пекарски компир) 300г .. 350
  • Свински ребра на скара(гарнир, пекарски компир) 1кг .. 880
  • Мешан зеленчук на скара .. 250
  • Јунешка кременадла/500г .. 450
  РИБА И МОРСКИ ПЛОДОВИ
  • Дива морска риба (мешано вариво гарнир) 1кг .. 2.400
  • Лосос на скара (мешано вариво гарнир) 200г .. 580
  • Лосос во сос од портокал (мешано вариво гарнир) 200г .. 650
  • Пастрмка Калифорниска (мешано вариво гарнир) 350-400г .. 350
  • Орада/Бранцин (мешано вариво гарнир) 400-600г .. 650
  • Туна стек на скара (свежа туна, мешано вариво) 200г .. 850
  • Лигњи на скара (лигњи, ориз) 200г .. 420
  • Похувани лигњи (лигњи, брашно, тартар сос) 250г .. 420
  • Полнети лигњи (лигњи, ајдамер, пршута, ориз) 300г .. 520
  ПРИЛОЗИ/ПОРЦИИ/ФУРНАРИНИ
  • Помфрит/со сирење .. 100/140
  • Мешано вариво порција .. 150
  • Пиперка лута/блага .. 30
  • Нафора .. 100
  ДЕСЕРТИ
  • Специјалитет на куќата Бабин колач ... 150
  • Топло-ладен колач ... 150
  • Чиз кејк ... 120
  • Трилече ... 120
  • Баклава ... 120
  • Сладолед топка ... 40
  • Палачинка со мед и ореви ... 120
  • Палачинка со крем,банана и плазма ... 120
  • Овошна салата ... 120
  • Мус од тиква ... 150
  АПЕТИСАНИ
  • Бадем,фстак,индиски орев/100гр. ...170,00
  • Мешани апетисани1650гр. ...250,00
  СОСОВИ
  • Кари сос/100г ... 50
  • Хани мастер/100г ... 60
  • Сос од шампињони/150г ... 70
  • Сос од вргањ/150г ... 100
  • Тартар сос/100г ... 60
  • Топка ориз/60г ... 40
  БЕЗАЛКОХОЛНИ ПИЈАЛОЦИ
  • Coca-Cola/0,25l ... 80
  • Coca-Cola Zero/0,25l ... 80
  • Fanta/0,25l ... 80
  • Schweppes/0,25l ... 80
  • Schweppes Tangerine/0,25l ... 80
  • Schweppes Tonic/0,25l ... 80
  • Sprite/0,25l ... 80
  • Нектар/0,2l ... 120
  • Rosa/0,33l ... 60
  • Rosa/0,75l ... 100
  • Bonaqua газирана/0,25l ... 50
  • Nestea ладен чај/0,25l ... 90
  • Цедени сокови/0,2l ... 140
  • Red Bul ... 190
  АЛКОХОЛНИ ПИЈАЛОЦИ
  • РАКИЈА/0,05l
  • Тиквеш лоза бела/жолта ... 65
  • Тиквеш VS ... 100
  • Тиквеш лозова/шише0,2l ... 280
  • Бовин ... 100
  • Бовин/Св.Трифун ... 130
  • Сковин ... 65
  • Антика ... 70
  • Антика 5 ... 110
  • Јени раки ... 160
  • Марков манастир ... 100
  • Мастика ... 70
  • Узо Tsantali ... 70
  • Узо 12 ... 90
  • Узо 12/шише 0,2l ... 400
  • БРЕНДИ, ВОДКА, ЏИН, РУМ, ТЕКИЛА/0,04l
  • Бадел коњак ... 70
  • Шток ... 90
  • Вигор ... 100
  • Смирноф ... 130
  • Абсолут ... 130
  • Џин сакс ... 100 Џин гордонс ... 130
  • Рум бадел ... 60
  • Рум/Хавана, Бакарди, Каптен Морган/ ... 130
  • ВИСКИ, БУРБОН, МАЛТ/0,04l
  • Џони Вокер ... 160
  • Џони Вокер 12 ... 250
  • Џејмисон ... 160
  • Џи Би ... 160
  • Џек Даниелс ... 250
  • Џим Бим ... 200
  • Фор Роузес ... 160
  • Глеморанжи ... 400
  • Гленфидих ... 400
  • Димпл ... 350
  • Чивас ... 350
  • Балантајнс 12 ... 350
  • Балантајнс ... 160
  • КОЊАК
  • Курвоазие vs/0,04l ... 400
  • Реми мартин vsop/0,04l ... 500
  • Хенеси vsop/0,04l ... 550
  • ЛИКЕРИ
  • Бејлис/0,06l ... 160
  • Лимончело/0,06l ... 180
  • Мартини /бело,црвено/0,06l ... 120
  • Кампари/0,06l ... 200
  • Јегермастер/0,04l ... 130
  • Пелинковац/0,04l ... 90
  • Амаро Рамазоти/0,04l ... 130
  • Amareto/0,04l ... 130
  ПИВО
  • Скопско/точено 0.33l , 0.5l ... 80/120
  • Амстел Премиум/точено 0.33l, 0,5l ... 100/150
  • Скопско/0,33l ... 90
  • Скопско темно/0,33l ... 110
  • Амстел Премиум/0,33l ... 120
  • Хајнекен/0,33l ... 150
  • Унион безалкохолно ... 140
  Во моментов нема ниту еден коментар!
  Одберете начин кој највеќе ви одговара и
  РЕЗЕРВИРАЈТЕ
  Може да одберете опција
  и веднаш ќе ве поврземе со ресторанот
  Или јавете се на:
   Галерија:
   360°
   Опис

   Ресторанот Скопски Мерак започна со работа на 21 Мај 1991 год. во една стара куќа на ул Андон Дуков во Дебар Маало. Започнавме со 5 маси и 20 пластични столици за да сега во 2012 год. се гордееме со новиот Скопски Мерак на ул Дебарца во срцето на истото Дебар Маало.

   Голема благодарност до сите кои не подржуваа изминативе 21 год, до персоналот кој работел и кој се уште работи заедно со нас како и на нашата конкуренција која не тераше и се уште не тера да работиме подобро во интерес на нашите гости.

   Влеговме во овој бизнис како млади и полни со елан и ентузијазам угостители решени да воведат нови стандарди во угостителството. Тој елан не држи сеуште и додека е така ќе го работиме ова што сме го работеле со надеж дека за следните 21 год. оваа страница ќе ја пишуваат нашите деца......

   Искрено Ваши Љупчо, Златко и Тони Груевски

   Мени
   ТЕСТО
   • Арапска лепиња/300г ...80
   • Лепче со лукче/кашкавал ...60/90
   • Фурнарини ...80
   • Полнети перничиња/9 парчиња ...180
   • мала/голема
   • Пастрмајлија свинска(свински бут свеж, црн пипер, тесто) ... 170/270
   • Пастрмајлија пилешка(пилешки стек, црвен пипер, стек) ...170/270
   • Пастрмајлија Капричоиза(кечап, ајдамер, печурки, шунка, тесто) ...170/270
   • Пастрмајлија четири сирења(ајдамер, кравјо, плаво,моцарела,тесто) ...170/270
   • Пастрмајлија вегетаријанска(домат, пиперка, кромид, тиквица, модар, печурки, ајдамер, фета, тесто) ...170/270
   • Пастрмајлија моцарела, пршута(кечап, моцарела, пршута) ...250/350
   • додатоци
   • Јајце ...15
   • Ајдамер/50г ...30
   ТОПЛО ПРЕДЈАДЕЊЕ
   • Фурнаџиски компир... 90ден
   • Телешки џигер/250 г ...190ден
   • Апетитка(фета сирење, лута пиперка, доматен сос)...130ден
   • Сирење во фурна(фета сирење, домат, пиперка, кромид) 150 г...130ден
   • Полнети шампињони(пршута и кашкавал) 200 г ...260ден
   • Полнет модар патлиџан(кравјо сирење, домат, лук, магдонос) 300 г ...160ден
   • Пиринско сирење(фета сирење, домат, шунка, печурки) 400 г ...260ден
   ГЛАВНО ЈАДЕЊЕ
   • Фурнаџиска плескавица(смеса, свинско каре, компир од фурна) 300 г ...210ден
   • Турли тава(пилешки стек, јунешко месо, мешан зеленчук) 400 г ...420ден
   • Свинско филе во фурна(свинско филе, компир од фурна) 250 г ...450ден
   • Фурнаџиско мезе(прасечко печење, јагнешко печење, свинско ребро, телешко ребро, компир од фурна) 400 г ...520ден
   • Шашлик Скопски мерак(свинско филе, каре, пилешки стек, бифтек, зеленчук, компир од фурна) 500 г ...560ден
   • Шашлик Ориентал(јунешки бифтек, пилешки стек, зеленчук, компир од фурна) 500 г ...850ден
   ПЕЧЕЊА
   • Свинско ребро 1Кг. ... 1100,00
   • Ролувано телешко ребро 250 г. ... 530,00
   • Прасечко печење 1Кг. ... 1.300,00
   • Јагнешко печење 1Кг. ... 1.600,00
   • Телешко печење 250 г ... 530,00
   • СПОРО ПЕЧЕНО-8 ЧАСА НА НИСКА ТЕМПЕРАТУРА
   СВЕЖИ САЛАТИ
   • Марула/Зелка салата 50 г. ...80
   • Пролетна салата 210 г. ... 110
   • Свежа мешана салата (зелка, морков,цвекло, краставица, домат)...160,00
   • Витаминска салата (морков, цвекло, трупка, дајкон, магдонос, јаболка) 250 г. ...110,00
   • Шопска салата (домат, краставица, рендано сирење, магдонос) 360 г. ...130,00
   • Македонска салата (домат, кромид, печена пиперка, магдонос) 360 г. ...140,00
   • Селска салата (домат, краставица, кромид, маслинки, овчо сирење коцки) 400 г. ...170,00
   • Таратор (павлака, овчо кисело, краставица, орев) 200 г. ...120,00
   • Цезар салата СЛОПСКИ МЕРАК (марула, пржено пилешко и сланина, кубети, дресинг) 300 г. ... 240,00
   • Рукола со пармезан и шери 130 г. ...180,00
   • Рома салата (рукола, пармезан, шери, моцарела) 170 г. ...240,00
   • Капрезе салата (домат, моцарела, босилок) 320 г. ...190,00
   • Туна салата (марула, пченка, домат, лимон, маслинки) 250 г. ...190,00
   • Италијанка (марула, рукола, шери, моцарела, пршута, пармезан) 230 г. ...260,00
   • Руска салата-туршија* ...80
   СУВОМЕСНИ И МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ
   • Свински врат димен на дрва 100гр. ...260,00
   • Свинска печеница димена на дрва 100гр....260,00
   • Свинска пршута 100гр. ...340,00
   • Говедска пршута 100гр. ...340,00
   • Кулен 100гр. ...260,00
   • Кравјо сирење 100гр ...90,00
   • Овчо сирење 100гр. ...120,00
   • Овчи кашкавал 100гр. ...240,00
   • Мешан кашкавал 100гр. ...140,00
   • Пармезан 100гр. ...280,00
   • Плаво сирење 100гр. ...180,00
   • Кајмак топка 50гр. ...60,00
   ЛАДНИ И ТОПЛИ ПРЕДЈАДЕЊА
   • Три микс сезони/300г.... 180
   • Чварки*/100г... 150
   • Пифтија*/200г...130
   • Пиперка во павлака*/150г...130
   • Три микс летен ...180
   • Пинџур/200гр ... 120
   • Сарма од лозов лист/50гр...40
   • Буковка во сос од лук и павлака...180
   • Биено сирење на скара/100гр ...130
   • Смотано сирење на скара (кравјо сирење, сланина) 120гр...130
   • Топено сирење (ајвар, кравјо сирење, маслинки, ајдамер) 180гр... 150
   • Похувана зденка/40гр...30
   • Пирошка (палачинка, свинска шунка, ајдамер, корнишони) 200гр...130
   • Похуван кашкавал/100гр...130
   • Похувана полнета пиперка (пиперка, урда, јајце) 150гр...120
   • Похувани печурки буковка/200гр ...180
   • Шампињони/буковка на скара/200гр ...180
   • Похувани тиквици/чипс 200гр...160
   • Пршута со кашкавал на скара(мешан кашкавал, свинска пршута) 180гр...280
   • Брускети со топено сирење и сув домат(лепче 8 парчиња, кравјо сирење, сув домат) ...150
   • Карпачо од лосос(марула, свеж лосос, лук, магдонос, шери, лимон, пармезан) 150гр...450
   • Карпачо од бифтек(марула, шери, јунешки бифтек, дресинг сос, пармезан) 100гр...450
   • Бонвонки со урда/200гр...130
   СУПИ И ЧОРБИ
   • Телешка чорба (свежо јунешко месо, легер, лукче со оцет, лепче)...140,00
   • Шкембе чорба (шкембе, легер, лукче со оцет, лепче)...140,00
   • Рибја чорба (лосос, легер, лукче со оцет, лепче)...140,00
   • Супа / Потаж дневен избор...120,00
   ГОТВЕНО ЈАДЕЊЕ
   • Дневна листа
   ТРАДИЦИОНАЛНИ ЈАДЕЊА
   • Специјалитет на куќата грне
   • Скопски Мерак (свинско филе, јунешко,мешан зеленчук, грне тесто) .. 480
   • Тавче гравче (грав, зачини) .. 120
   • Летна Манџа + јајце (домат, пиперка, јајце по избор) .. 150
   • Селско месо (свинско филе, смеса, печурки, сос, ајдамер) 400g .. 390
   • Свинска коленица(свинска коленица, мешано вариво, пекарски компир) 400-500g .. 430
   • Шарпланински смук (свинско филе, кашкавал, врат, шампињони, сос, мешано вариво, компир) 350g .. 520
   • Јунешки мускул во сос (јунешки мускул, мешано вариво, пекарски компир) 300g .. 460
   • Тава дивеч .. 550
   • Дивеч екстра .. 850
   • Плескавица Скопски Мерак (смеса, тесто, кајмак, домат) 300g .. 250
   ИНТЕРНАЦИОНАЛНИ ЈАДЕЊА
   • Пилешки прсти(пилешки стек, брашно, јајца, презла, тартар сос) 200г .. 220ден
   • Пилешко фрикасе(пилешки стек, потпечен мешан зеленчук) .. 350ден
   • Пилешко во Бадем сос(пилешки стек, павлака, бадем, мешано вариво) .. 290ден
   • Пилешко во Кари сос(пилешки стек, кари сос, павлака, меш.вариво) .. 290ден
   • Пилешко во сос од Четири сирења(пилешки стек, павлака, ајдамер, моцарела, рокфор, пармезан, мешано вариво) .. 330ден
   • Пилешко Мексикана(пилешки стек, кромид, пиперка, тиквица, модар, пченка, грав, пелати, чипс) .. 350ден
   • Пилешко на Кинески начин(пилешки стек, соја сос, кромид, пиперка, тиквица, модар, морков, табаско, мед) .. 330ден
   • Бечка шницла(свинско каре, брашно, јајце, презла, тартар сос, пекарски компир) 200г .. 320ден
   • Филе мињони со моцарела и домат(свинско филе, моцарела, домат, мешано вариво, пекарски компир) .. 540ден
   • Свинско филе во Диабло сос(свинско филе, печурки, кромидче, компир, вариво, маслинки, лута пиперка) .. 480ден
   • Соте Строганов(јунешки бифтек, шампињони, корнишони, кромид, сос, мешано вариво, ориз) 300г .. 750ден
   • Јунешки медаљони(јунешки бифтек, сос од печурки, мешано вариво, пекарски компир) 250г .. 750ден
   • Бифтек на скара(јунешки бифтек, мешано вариво, компир) 250г .. 850ден
   • Бифтек во сос од горгонзола(јунешки бифтек, павлака, горгонзола, мешано вариво, компир) 250г .. 1.050ден
   • Фефер бифтек(јунешки бифтек, бибер сос, меш.вариво, компир) 250г .. 950ден
   • "Бифтек" во сос од Вргањ(јунешки бифтек, сос од вргањ, меш.вариво, компир) .. 950ден
   СКАРА
   • Уштипци порција(смеса, сланина, ајдамер, пекарски компир) 200г .. 190
   • Плескавица(смеса, пекарски компир) 200г .. 170
   • Шарска плескавица(смеса, ајдамер, пекарски компир) 250г .. 220
   • Гурманска плескавица(смеса, димено месо, кромид, пиперка, пекарски компир) 250г .. 220
   • Пилешки стек на скара(пилешки стек, пекарски компир) 200г .. 170
   • Бела вешалица(свинско каре свежо, пекарски компир) 250г .. 250
   • Домашна димена кобасица(свинско месо, зачини, пекарски компир) 170г .. 190
   • Пилешки увијач(пилешки стек, ајдамер, пекарски компир) 250г .. 250
   • Увијач свински(свинско каре свежо, ајдамер, сланина, пек.компир) 250г .. 250
   • Свинска кременадла со ребро(гарнир, пекарски компир) 350-400г .. 290
   • Пилешки шиш(пилешки стек, кромид, домат, магдонос, пекарски компир) 300г .. 290
   • Свински шиш(свинско каре, кромид, домат, магдонос, пекарски компир) 300г .. 350
   • Свински ребра на скара(гарнир, пекарски компир) 1кг .. 880
   • Мешан зеленчук на скара .. 250
   • Јунешка кременадла/500г .. 450
   РИБА И МОРСКИ ПЛОДОВИ
   • Дива морска риба (мешано вариво гарнир) 1кг .. 2.400
   • Лосос на скара (мешано вариво гарнир) 200г .. 580
   • Лосос во сос од портокал (мешано вариво гарнир) 200г .. 650
   • Пастрмка Калифорниска (мешано вариво гарнир) 350-400г .. 350
   • Орада/Бранцин (мешано вариво гарнир) 400-600г .. 650
   • Туна стек на скара (свежа туна, мешано вариво) 200г .. 850
   • Лигњи на скара (лигњи, ориз) 200г .. 420
   • Похувани лигњи (лигњи, брашно, тартар сос) 250г .. 420
   • Полнети лигњи (лигњи, ајдамер, пршута, ориз) 300г .. 520
   ПРИЛОЗИ/ПОРЦИИ/ФУРНАРИНИ
   • Помфрит/со сирење .. 100/140
   • Мешано вариво порција .. 150
   • Пиперка лута/блага .. 30
   • Нафора .. 100
   ДЕСЕРТИ
   • Специјалитет на куќата Бабин колач ... 150
   • Топло-ладен колач ... 150
   • Чиз кејк ... 120
   • Трилече ... 120
   • Баклава ... 120
   • Сладолед топка ... 40
   • Палачинка со мед и ореви ... 120
   • Палачинка со крем,банана и плазма ... 120
   • Овошна салата ... 120
   • Мус од тиква ... 150
   АПЕТИСАНИ
   • Бадем,фстак,индиски орев/100гр. ...170,00
   • Мешани апетисани1650гр. ...250,00
   СОСОВИ
   • Кари сос/100г ... 50
   • Хани мастер/100г ... 60
   • Сос од шампињони/150г ... 70
   • Сос од вргањ/150г ... 100
   • Тартар сос/100г ... 60
   • Топка ориз/60г ... 40
   БЕЗАЛКОХОЛНИ ПИЈАЛОЦИ
   • Coca-Cola/0,25l ... 80
   • Coca-Cola Zero/0,25l ... 80
   • Fanta/0,25l ... 80
   • Schweppes/0,25l ... 80
   • Schweppes Tangerine/0,25l ... 80
   • Schweppes Tonic/0,25l ... 80
   • Sprite/0,25l ... 80
   • Нектар/0,2l ... 120
   • Rosa/0,33l ... 60
   • Rosa/0,75l ... 100
   • Bonaqua газирана/0,25l ... 50
   • Nestea ладен чај/0,25l ... 90
   • Цедени сокови/0,2l ... 140
   • Red Bul ... 190
   АЛКОХОЛНИ ПИЈАЛОЦИ
   • РАКИЈА/0,05l
   • Тиквеш лоза бела/жолта ... 65
   • Тиквеш VS ... 100
   • Тиквеш лозова/шише0,2l ... 280
   • Бовин ... 100
   • Бовин/Св.Трифун ... 130
   • Сковин ... 65
   • Антика ... 70
   • Антика 5 ... 110
   • Јени раки ... 160
   • Марков манастир ... 100
   • Мастика ... 70
   • Узо Tsantali ... 70
   • Узо 12 ... 90
   • Узо 12/шише 0,2l ... 400
   • БРЕНДИ, ВОДКА, ЏИН, РУМ, ТЕКИЛА/0,04l
   • Бадел коњак ... 70
   • Шток ... 90
   • Вигор ... 100
   • Смирноф ... 130
   • Абсолут ... 130
   • Џин сакс ... 100 Џин гордонс ... 130
   • Рум бадел ... 60
   • Рум/Хавана, Бакарди, Каптен Морган/ ... 130
   • ВИСКИ, БУРБОН, МАЛТ/0,04l
   • Џони Вокер ... 160
   • Џони Вокер 12 ... 250
   • Џејмисон ... 160
   • Џи Би ... 160
   • Џек Даниелс ... 250
   • Џим Бим ... 200
   • Фор Роузес ... 160
   • Глеморанжи ... 400
   • Гленфидих ... 400
   • Димпл ... 350
   • Чивас ... 350
   • Балантајнс 12 ... 350
   • Балантајнс ... 160
   • КОЊАК
   • Курвоазие vs/0,04l ... 400
   • Реми мартин vsop/0,04l ... 500
   • Хенеси vsop/0,04l ... 550
   • ЛИКЕРИ
   • Бејлис/0,06l ... 160
   • Лимончело/0,06l ... 180
   • Мартини /бело,црвено/0,06l ... 120
   • Кампари/0,06l ... 200
   • Јегермастер/0,04l ... 130
   • Пелинковац/0,04l ... 90
   • Амаро Рамазоти/0,04l ... 130
   • Amareto/0,04l ... 130
   ПИВО
   • Скопско/точено 0.33l , 0.5l ... 80/120
   • Амстел Премиум/точено 0.33l, 0,5l ... 100/150
   • Скопско/0,33l ... 90
   • Скопско темно/0,33l ... 110
   • Амстел Премиум/0,33l ... 120
   • Хајнекен/0,33l ... 150
   • Унион безалкохолно ... 140
   Локација
   Инфо

   Ресторан Скопски Мерак

   Адреса: Дебарца бр.51
   Веб сајт: http://skopskimerak.mk
   Е-пошта: info@skopskimerak.mk
   Места за седење (внатре): 60
   Места за седење (надвор): 90
   Картички: Visa,MasterCard
   Јазици: Англиски
   Паркинг: Платен паркинг
   Работно време: 08:00-24:00 / 08:00: 01:00
   Вид на музика: Жива музика акустичен оркестар
   Датум на отворање: 01.01.1991
   Посети на web страницата: 21766
   Безжичен интернет пристап (WiFi)   Во моментов нема ниту еден коментар!
   Одберете начин кој највеќе ви одговара и
   РЕЗЕРВИРАЈТЕ
   Може да одберете опција
   и веднаш ќе ве поврземе со ресторанот
   Или јавете се на:
   02 3085600 локал 778
   РЕЗЕРВИРАЈ