Најави се
x
ПРИЈАВИ РЕСТОРАН
Национални ресторани > Скопје

Меана Керпич

  Галерија:
  360°
  Инфо

  Меана Керпич

  Адреса: Дебарца бр. 21
  Е-пошта: meanakerpic@yahoo.com
  Места за седење (внатре): 60
  Места за седење (надвор): 40
  Картички: Visa,MasterCard,Maestro
  Јазици: Англиски
  Паркинг: 15
  Работно време: 10:00 - 24:00 / 01:00
  Вид на музика: Староградска
  Датум на отворање: 01.01.1995
  Посети на web страницата: 8585
  Безжичен интернет пристап (WiFi)
  Локација
  Мени
  САЛАТИ
  • Домати
  • Краставици
  • Мешана
  • 3елена
  • Шопска
  • Грчка
  • Македонска
  • Пинпџур
  • Пипертче луто
  • Таратор
  • Ошмара -Макало . . . топче/порц
  • Урнебес . . . топче/порц
  • Ајвар . . . топче/порц
  • Компир салата
  • Полнета пиперка/урда похована
  • Сусам салата . . . топче/порц.
  ЗИМСКИ САЛАТИ
  • Пача
  • Чварки
  • Пиперка во урда . . . 1/2
  • Туршија
  • Кисела зелка
  • Гамби во павлака
  ЧОРБИ
  • Телешка
  • Шкембе
  • Пилешка
  ВАРИВА
  • Гравчсе тавче
  • Летна манџа
  • Сарма/кисела зелка
  • Сарма/лозов лист
  • Ориз
  • Ориз со зеленчук
  • Мешавина од зеленчук
  ОМЛЕТ
  • Со сирење
  • Кајгана
  • Хемендекс
  • Со сланина и печурки
  • Лепиња
  • Нафора
  • Помфрит
  • Помфрит со сирење
  • Сендвич со стек
  • Сендвич со плескавица
  • Сендвич со шарска
  ПРЕДЈАДЕЊА
  • Зеленчук на жар
  • Ордевер . . . кашк.сир.пат.крас..урне.сус.
  • Ордевер . . . сувомесно, кајмак, сарма, пип
  • Кашкавал кравји
  • Сиренње кравјо
  • Павлака . . . топче
  • Кајмак . . . топче
  • Похован кашкавал
  • Сирење на жар
  • 3акуска на даска
  • Печурка буковка /шанпињон
  • Пирошка
  • Похован модар патлиџан
  • Похована тиквица
  • Сос Грекос . . . кромид, патлиџш
  • Сос Еспањол . . . печурки/порц.
  • Тавиче . . . сирење кашк.патл.пиперки
  СКАРА НА ЖАР
  • Кебап
  • Плескавица . . . м/г
  • Шарска м/г
  • Полнет пилешки батак
  • Ушпшци . . . 2ООг
  • Кременадла . . . 18Ог
  • Увијач свински . . . 160г
  • Увијач пилешки . . . 16Ог
  • Бела јзешалица . . . 150г
  • Телешка вешадица . . . 15Ог
  • Ражниќ свински . . . 12Ог
  • Пилешки ражниќ . . . 12Ог
  • Пилешки стек од копан . . . 2ООг
  • Пилешка вешалица . . . 14Ог
  • Џигер јунешки . . . 25Ог
  • Крилца пилешки . . . 400г
  • Амбасадорски ражниќ . . . 12Ог
  • Полн.пилешка вешалица . . . 25Ог
  • Свинско филе . . . 15Ог
  • Врат свински . . . 15Ог
  • Растурен ражниќ . . . 25Ог
  • Дипломатски ражниќ . . . 12Ог
  • Плетенка свинска . . . 2ООг
  • Бифтек јунешки . . . 25Ог
  • Свежо ребро . . . 1кг
  • Бечка шницла . . . 200г
  • Пилешка шницла . . . 2ООг
  • Гарнир . . . помфрит, зелка,
  • кромид Прелив од сос
  ДИМЕНО МЕСО
  • Димени ребра . . . 1кг
  • Димена кременадла . . . 15Ог
  • Димена свинска вешалица . . . 2ООг
  • Димен домашен колбас . . . 2ООг
  • Димен свински врат . . . 2ООг
  • Димена сланина . . . 2ООг
  • Димена свинска буткица . . . 2ЅОг
  СПЕЦИЈАЛИТЕТИ
  • Бучкуруш тава . . . 300г
  • Полнето филе . . 220г
  • Специјалитет Комитска . . . 25Ог
  • Селско месо . . .300г
  • Мучкалица . . . 300г
  • Медаљон во сос/свински . . . 200г
  • Медаљол во сос/телешки . . . 250г
  • Полнета вешалица/свинска . . . 200г
  • Шарпланински двојник . . . 400
  • Тава ајдучка . . . 300г
  • Македонска плескав.лута . . . 350г
  • Телешки мускул во сос . . . 300г
  • Полн.пиле.вешал.во сос . . . 300г
  • Телешки јазик во сос . . . 250г
  • Шашлик/ражниќ со зеленчук . . . 300г
  • Ирски стапчиња
  • Полнет пил.батак во сос . . . 25Ог
  • Јагнешки котлет . . . 1кг
  • Кукурек. . . . 18Ог
  РИБА НА ЖАР
  • 3латна пастрмка . . . 1кг
  • Поточарка пастрмка . . . 1кг
  • Мавровска пастрмка . . . 1кг
  • Крап-кременадла . . . 1кг
  • Сом-кременадла . . . 1кг
  • Ослиќ . . . 1кг
  • Туна со ориз . . . порц.
  • Ципура, Лавраки . . . 1кг
  • Гарнир-мешавина вариво
  АПЕТИСАНИ
  • Кикирики . . . 1ООг
  • Лешник . . . 1ООг
  • Бадем . . . 1ООг
  • Фстак . . . 1ООг
  ДЕСЕРТ
  • Палачинка со мед . . . порц.
  • Падачинка со крем . . . крем
  • Баклава . . . порц.
  БЕЗАЛКОХОЛНИ ПИЈАЛОЦИ
  • Кока кола . . . 0.25л
  • Фанта,Спрајт . . . 0.25л
  • Тоник,Швепс . . .0.25л
  • Џус, Густ сок . . . 0.20л
  • Минерална вода /обична/ . . . 0.30л.
  • Кисела вода . . . 1л
  • Кисела вода/чаша . . . 0.20л
  • Кисела вода/шише . . . 0.25л
  • Кафе црно македонско
  • Нес кафе
  • Капучино
  • Еспресо
  • Макијато
  • Чај
  • Чај со рум
  ПИВО
  • Скопско . . . О.ЗЗ/О.5
  • Да6 . . . О.ЗЗ
  • Амстел . . . 0,33
  • Хајнекен . . . 0,33
  • Бекс . . 0,33
  • Бадвајзер . . . О.ЗЗ
  • Лашко . . . 0,33
  • Точено
  • Кригла-смрзната . . . 0.5
  АЛКОХОЛНИ ПИЈАЛОЦИ . . . 5дл
  • Ракија жолта
  • Ракија бела
  • Ракија Стара жолта
  • Ракија Антика
  • Ракија Сливовица
  • Ракија Бовин
  • Мастика
  • Узо-Филипос
  • Узо-12-ка
  • Узо-Пломари
  • Узо-Тсантали
  • Водка Вигор
  • Водка Смирноф
  • Водка Финландија
  • Коњак Бадел
  • Коњак Хенеси
  • Коњак Коурвоазије
  • Шток
  • Џин Гордон
  • Виски Балантајн
  • Виски Џони Вокер
  • Виски Чивас Регал
  • Виски Џек Даниелс
  • Јегермаистер
  • Мартини
  • Ликер Шери
  СОРТНИ ВИНА . . . О.75дл
  • БОВИН ЦРВЕНО
  • Венус
  • Пинот Ноар
  • Кабернет Совињон
  • Вранец
  • Мерлот
  • БОВИН БЕЛО
  • Совињон
  • Симфони
  • Траминец
  • Мускат
  • пенливо вино
  • Мартини Асти
  • ТИКВЕШ
  • А.лександрија бело
  • А.лександрија црвено
  • Т`га за југ
  • Темјаника
  • Шардоне
  • Траминац
  • Розе
  • СОРТНИ ВИНА
  • Македонско црвено . . . О.25
  • Македонско бело . . . О.25
  • Т`га за југ
  • Александрија бело
  • Александрија црвено
  • Розе
  • Трагиинац
  • ВИНА 1/1
  • Смедеревка
  • Кавадарка
  • Розе
  • Кратошија
  • Витач
  • Шприцер
  • Намештај
  Одберете начин кој највеќе ви одговара и
  РЕЗЕРВИРАЈТЕ
  Може да одберете опција
  и веднаш ќе ве поврземе со ресторанот
  Или јавете се на:
  02 3085600 локал 971
   Галерија:
   360°
   Опис

   Традицијата стара 80 години, некогаш Крчма, денес Меана, тогаш Перчинков, денес Керпич, со тапија за гаранција на добриот вкус. Историја насликана, традицијата пренесена.

   Домашна кујна, скара, варива и чорби, специјалитети, музика за душа, вино за вистина!

   Петок и сабота тамбураши во ЖИВО

   Мени
   САЛАТИ
   • Домати
   • Краставици
   • Мешана
   • 3елена
   • Шопска
   • Грчка
   • Македонска
   • Пинпџур
   • Пипертче луто
   • Таратор
   • Ошмара -Макало . . . топче/порц
   • Урнебес . . . топче/порц
   • Ајвар . . . топче/порц
   • Компир салата
   • Полнета пиперка/урда похована
   • Сусам салата . . . топче/порц.
   ЗИМСКИ САЛАТИ
   • Пача
   • Чварки
   • Пиперка во урда . . . 1/2
   • Туршија
   • Кисела зелка
   • Гамби во павлака
   ЧОРБИ
   • Телешка
   • Шкембе
   • Пилешка
   ВАРИВА
   • Гравчсе тавче
   • Летна манџа
   • Сарма/кисела зелка
   • Сарма/лозов лист
   • Ориз
   • Ориз со зеленчук
   • Мешавина од зеленчук
   ОМЛЕТ
   • Со сирење
   • Кајгана
   • Хемендекс
   • Со сланина и печурки
   • Лепиња
   • Нафора
   • Помфрит
   • Помфрит со сирење
   • Сендвич со стек
   • Сендвич со плескавица
   • Сендвич со шарска
   ПРЕДЈАДЕЊА
   • Зеленчук на жар
   • Ордевер . . . кашк.сир.пат.крас..урне.сус.
   • Ордевер . . . сувомесно, кајмак, сарма, пип
   • Кашкавал кравји
   • Сиренње кравјо
   • Павлака . . . топче
   • Кајмак . . . топче
   • Похован кашкавал
   • Сирење на жар
   • 3акуска на даска
   • Печурка буковка /шанпињон
   • Пирошка
   • Похован модар патлиџан
   • Похована тиквица
   • Сос Грекос . . . кромид, патлиџш
   • Сос Еспањол . . . печурки/порц.
   • Тавиче . . . сирење кашк.патл.пиперки
   СКАРА НА ЖАР
   • Кебап
   • Плескавица . . . м/г
   • Шарска м/г
   • Полнет пилешки батак
   • Ушпшци . . . 2ООг
   • Кременадла . . . 18Ог
   • Увијач свински . . . 160г
   • Увијач пилешки . . . 16Ог
   • Бела јзешалица . . . 150г
   • Телешка вешадица . . . 15Ог
   • Ражниќ свински . . . 12Ог
   • Пилешки ражниќ . . . 12Ог
   • Пилешки стек од копан . . . 2ООг
   • Пилешка вешалица . . . 14Ог
   • Џигер јунешки . . . 25Ог
   • Крилца пилешки . . . 400г
   • Амбасадорски ражниќ . . . 12Ог
   • Полн.пилешка вешалица . . . 25Ог
   • Свинско филе . . . 15Ог
   • Врат свински . . . 15Ог
   • Растурен ражниќ . . . 25Ог
   • Дипломатски ражниќ . . . 12Ог
   • Плетенка свинска . . . 2ООг
   • Бифтек јунешки . . . 25Ог
   • Свежо ребро . . . 1кг
   • Бечка шницла . . . 200г
   • Пилешка шницла . . . 2ООг
   • Гарнир . . . помфрит, зелка,
   • кромид Прелив од сос
   ДИМЕНО МЕСО
   • Димени ребра . . . 1кг
   • Димена кременадла . . . 15Ог
   • Димена свинска вешалица . . . 2ООг
   • Димен домашен колбас . . . 2ООг
   • Димен свински врат . . . 2ООг
   • Димена сланина . . . 2ООг
   • Димена свинска буткица . . . 2ЅОг
   СПЕЦИЈАЛИТЕТИ
   • Бучкуруш тава . . . 300г
   • Полнето филе . . 220г
   • Специјалитет Комитска . . . 25Ог
   • Селско месо . . .300г
   • Мучкалица . . . 300г
   • Медаљон во сос/свински . . . 200г
   • Медаљол во сос/телешки . . . 250г
   • Полнета вешалица/свинска . . . 200г
   • Шарпланински двојник . . . 400
   • Тава ајдучка . . . 300г
   • Македонска плескав.лута . . . 350г
   • Телешки мускул во сос . . . 300г
   • Полн.пиле.вешал.во сос . . . 300г
   • Телешки јазик во сос . . . 250г
   • Шашлик/ражниќ со зеленчук . . . 300г
   • Ирски стапчиња
   • Полнет пил.батак во сос . . . 25Ог
   • Јагнешки котлет . . . 1кг
   • Кукурек. . . . 18Ог
   РИБА НА ЖАР
   • 3латна пастрмка . . . 1кг
   • Поточарка пастрмка . . . 1кг
   • Мавровска пастрмка . . . 1кг
   • Крап-кременадла . . . 1кг
   • Сом-кременадла . . . 1кг
   • Ослиќ . . . 1кг
   • Туна со ориз . . . порц.
   • Ципура, Лавраки . . . 1кг
   • Гарнир-мешавина вариво
   АПЕТИСАНИ
   • Кикирики . . . 1ООг
   • Лешник . . . 1ООг
   • Бадем . . . 1ООг
   • Фстак . . . 1ООг
   ДЕСЕРТ
   • Палачинка со мед . . . порц.
   • Падачинка со крем . . . крем
   • Баклава . . . порц.
   БЕЗАЛКОХОЛНИ ПИЈАЛОЦИ
   • Кока кола . . . 0.25л
   • Фанта,Спрајт . . . 0.25л
   • Тоник,Швепс . . .0.25л
   • Џус, Густ сок . . . 0.20л
   • Минерална вода /обична/ . . . 0.30л.
   • Кисела вода . . . 1л
   • Кисела вода/чаша . . . 0.20л
   • Кисела вода/шише . . . 0.25л
   • Кафе црно македонско
   • Нес кафе
   • Капучино
   • Еспресо
   • Макијато
   • Чај
   • Чај со рум
   ПИВО
   • Скопско . . . О.ЗЗ/О.5
   • Да6 . . . О.ЗЗ
   • Амстел . . . 0,33
   • Хајнекен . . . 0,33
   • Бекс . . 0,33
   • Бадвајзер . . . О.ЗЗ
   • Лашко . . . 0,33
   • Точено
   • Кригла-смрзната . . . 0.5
   АЛКОХОЛНИ ПИЈАЛОЦИ . . . 5дл
   • Ракија жолта
   • Ракија бела
   • Ракија Стара жолта
   • Ракија Антика
   • Ракија Сливовица
   • Ракија Бовин
   • Мастика
   • Узо-Филипос
   • Узо-12-ка
   • Узо-Пломари
   • Узо-Тсантали
   • Водка Вигор
   • Водка Смирноф
   • Водка Финландија
   • Коњак Бадел
   • Коњак Хенеси
   • Коњак Коурвоазије
   • Шток
   • Џин Гордон
   • Виски Балантајн
   • Виски Џони Вокер
   • Виски Чивас Регал
   • Виски Џек Даниелс
   • Јегермаистер
   • Мартини
   • Ликер Шери
   СОРТНИ ВИНА . . . О.75дл
   • БОВИН ЦРВЕНО
   • Венус
   • Пинот Ноар
   • Кабернет Совињон
   • Вранец
   • Мерлот
   • БОВИН БЕЛО
   • Совињон
   • Симфони
   • Траминец
   • Мускат
   • пенливо вино
   • Мартини Асти
   • ТИКВЕШ
   • А.лександрија бело
   • А.лександрија црвено
   • Т`га за југ
   • Темјаника
   • Шардоне
   • Траминац
   • Розе
   • СОРТНИ ВИНА
   • Македонско црвено . . . О.25
   • Македонско бело . . . О.25
   • Т`га за југ
   • Александрија бело
   • Александрија црвено
   • Розе
   • Трагиинац
   • ВИНА 1/1
   • Смедеревка
   • Кавадарка
   • Розе
   • Кратошија
   • Витач
   • Шприцер
   • Намештај
   Локација
   Инфо

   Меана Керпич

   Адреса: Дебарца бр. 21
   Е-пошта: meanakerpic@yahoo.com
   Места за седење (внатре): 60
   Места за седење (надвор): 40
   Картички: Visa,MasterCard,Maestro
   Јазици: Англиски
   Паркинг: 15
   Работно време: 10:00 - 24:00 / 01:00
   Вид на музика: Староградска
   Датум на отворање: 01.01.1995
   Посети на web страницата: 8585
   Безжичен интернет пристап (WiFi)   Одберете начин кој највеќе ви одговара и
   РЕЗЕРВИРАЈТЕ
   Може да одберете опција
   и веднаш ќе ве поврземе со ресторанот
   Или јавете се на:
   02 3085600 локал 971
   РЕЗЕРВИРАЈ