Најави се
x
ПРИЈАВИ РЕСТОРАН
Гостилници > Скопје

Градска кафеана Калабалак

  Галерија:
  Инфо

  Градска кафеана Калабалак

  Адреса: Пролет 1 А
  Веб сајт: http://www.kalabalak.mk
  Е-пошта: dragandamevski@yahoo.com
  Места за седење (внатре): 50
  Места за седење (надвор): 70
  Картички: Visa,MasterCard,Maestro
  Јазици: Англиски
  Паркинг: Бесплатен
  Работно време: 08:00-24:00/01:00
  Вид на музика: Стагорадска
  Датум на отворање: 01.10.2013
  Посети на web страницата: 21934
  Безжичен интернет пристап (WiFi)
  Локација
  Мени
  Кафиња и топли напитоци
  • Еспресо ... 40 ден.
  • Макијато(мало) ... 50 ден.
  • Макијато(големо) ... 60 ден.
  • Капучино ... 60 ден.
  • Нес кафе ... 70 ден.
  • Безкофеинско кафе ... 70 ден.
  • Салеп ... 70 ден.
  • Топло чоколадо ... 90 ден.
  • Чај ... 50 ден.
  • Млеко ... 40 ден.
  Вода
  • Пелистерка 0,25 ... 40 ден.
  • Пелистерка 0,25 ... 60 ден.
  Безалкохолни пијалоци
  • Кока кола 0,25 ... 60 ден.
  • Кока кола лајт 0,25 ... 60 ден.
  • Фанта 0,25 ... 60 ден.
  • Спрајт 0,25 ... 60 ден.
  • Тоник 0,25 ... 60 ден.
  • Швепс 0,25 ... 60 ден.
  • Портокал 0,20 ... 90 ден.
  • Праска 0,20 ... 90 ден.
  • Јаболко 0,20 ... 90 ден.
  • Боровница 0,20 ... 90 ден.
  • Цедевита ... 50 ден.
  • Цеден портокал 0,25 ... 110 ден.
  • Лимонада 0,25 ... 90 ден.
  Пиво
  • Скопско 0,5 ... 70 ден.
  • Амстел 0,5 ... 90 ден.
  • Хајникен 0,33 ... 130 ден.
  • Старо прамен 0,5 ... 90 ден.
  • Каменица 0,5 ... 70 ден.
  • Туборг 0,33 ... 90 ден.
  Алкохолни пијалоци 0,05
  • Ракија жолта тиквеш ... 50 ден.
  • Ракија жолта тиквеш ВС ... 80 ден.
  • Ракија бела тиквеш ... 50 ден.
  • Мастика ... 50 ден.
  • Узо ... 70 ден.
  • Узо Плумари ... 80 ден.
  • Смирноф ... 100 ден.
  • Абсолут ... 120 ден.
  • Вигор ... 70 ден.
  • Коњак ... 70 ден.
  • Шток ... 90 ден.
  • Џин ... 70 ден.
  • Мартини ... 100 ден.
  • Бејлис ... 140 ден.
  • Јегермастер ... 120 ден.
  • Додаток за сечен пијалок ... 30 ден.
  Виски и Бурбони
  • Johni Walker... 140 ден.
  • Johni Walker Black ... 240 ден.
  • J&B ... 140 den.
  • Ballantine`s ... 140 den.
  • Chivas Regal ... 240 den.
  • Jameson ... 150 den.
  • Jack daniel`s ... 190 den.
  • Jim Bim ... 150 den.
  • Four Roses ... 150 den.
  • Famous Grouse ... 120 den.
  Вина
  • Црвено вино
  • Кавадарка 1л ... 240 ден.
  • Александрија 0,75 ... 430 ден.
  • Т`га за југ 0,75 ... 450 ден.
  • Мерло сс 0,75 ... 700 ден.
  • Вранец сс 0,75 ... 700 ден.
  • Кабарнет сс 0,75 ... 700 ден.
  • Розе 0,75 ... 300 ден.
  • Бело Вино
  • Смедеревка 1л ... 240 ден.
  • Траминец 0,75 ... 430 ден.
  • Александрија 0,75 ... 430 ден.
  • Шардоне сс 0,75 ... 700 ден.
  • Темјаника сс 0,75 ... 700 ден.
  • Ризлинг сс 0,75 ... 700 ден.
  Наливни вина
  • Тиквеш Бело/Црвено
  • 1Литар ... 240 ден.
  • 0,5л. ... 120 ден.
  • 0,25л. ... 60 ден.
  • Тиквеш Вранец- Шардоне
  • 1литар ... 440 ден.
  • 0,5л ... 220 ден.
  • 0,25л ... 110 ден.
  • Греано вино 0,2 .. 70 ден.
  Појадок
  • Омлет со шунка и кашкавал ... 100 ден.
  • Македонски омлет ... 90 ден.
  • Пржени јајца,сланина колбас ... 110 ден.
  • Пржени лепчиња ... 90 ден.
  • тост со помфрит ... 110 ден.
  • Француски сендвич ... 80 ден.
  • со секој појадок следува (јогурт,чај или џус)
  Салати
  • Македонска салата(домати,пиперка,кромид) ... 90 ден.
  • Егејска салата (домат,краставици,пиперки,сирење,кромид) ... 100 ден.
  • Шопска салата (домати,краставица,кромид,сирење) ... 100 ден.
  • Мешана салата (морков,цвекло,марула,зелка) ... 80 ден.
  • Туна салата (марула,туна,домат,кромид,пченка) ... 120 ден.
  • Мимоза салата (марула, две варени јајца) ... 80 ден.
  • Кисела зелка ... 90 ден.
  Чорби и прилози
  • Пилешка чорба ... 80 ден.
  • Телешка чорба ... 80 ден.
  • Лепче ... 20 ден.
  • Нафора ... 50 ден.
  • Помфрит 200гр. ... 60 ден.
  • Помфрит со сирење 250 гр. ... 80 ден.
  • Пекарски компир 200гр. ... 60 ден.
  Мезиња
  • Овчо сирење 100гр. ... 90 ден.
  • Биено сирење на скара 120гр. ... 120 ден.
  • Биено сирење со сланина 150 гр. ... 150 ден.
  • Топено сирење 150гр. ... 120 ден.
  • Кашкавал овчи 100гр. ... 130 ден.
  • кашкавал со сланина 150гр. ... 150 ден.
  • Чварки 130гр. ... 140 ден.
  • Таратур 300гр. ... 90 ден.
  • Кајмак 100гр. ... 80 ден.
  • Печурки во кајмак 250гр. ... 140 ден.
  • Печурки на скара 200гр. ... 110 ден.
  • Пинџур 250гр. ... 100 ден.
  • Ајвар 250гр. ... 100 ден.
  • Пиперка во павлака 150гр. ... 90 ден.
  • Везени пиперки пар ... 20 ден.
  • Пиперки со лук пар ... 25 ден.
  • Луто пиперче пар ...20 ден.
  • Тиквици во павлака 150 гр. ... 100 ден.
  • Чипс од тиквици 100гр. ... 80 ден.
  • Калабалак тиквички 200гр. ... 130 ден.
  • Чипс 200 гр. ... 70 ден.
  • Чипс со кашкавал 250 гр. ... 90 ден.
  • Пилешки стапчиња 200гр. ... 120 ден.
  • Лути пилешки стапчиња 230 гр. ... 130 ден.
  • Похован стек 200 гр... 160 ден.
  • Пилешки прсти 240 гр. ... 160 ден.
  • Пилешки крилца 240гр. ... 150 ден.
  • Поховани тиквички 150гр. ... 100 ден.
  • Поховани печурки 150 гр. ... 120 ден.
  • Похован кашкавал 150 гр. ... 100 ден.
  • Поховани зденки 240гр ... 120 ден.
  • Поховано сирење 150гр. ... 120 ден.
  Даски
  • Даска Калабалак(2 особи) (сирење,кашкавал,шунка,кулен,пршут)... 300 ден
  • Даска Калабалак(4 особи) (сирење,кашкавал,шунка,кулен,пршут)... 450 ден
  Скара
  • Ќебап 30гр ... 12 ден.
  • Уштипак 65гр ... 30 ден.
  • Уштипци во кајмак 250гр ... 190 ден.
  • Плескавица 250гр ... 110 ден.
  • Шарска плескавица 270гр ... 150 ден.
  • Пилешки стек 250гр. ... 140 ден.
  • Пилешки батак 250гр. ... 140 ден.
  • Увијач пилешки 200гр ... 150 ден.
  • Увијач свински 200гр ... 160 ден.
  • Ражнич свински 200гр ... 140 ден.
  • Бела вешалица 200гр ... 160 ден.
  • Димена вешалица 250гр ... 180 ден.
  • Кременадла вратна(бес коска) 200гр ... 170 ден.
  • Ребра 350гр ... 160 ден.
  • Колбас 200гр. ... 130 ден.
  Десерти
  • Падобранец ... 70 ден.
  • Орасница ... 70 ден.
  • Баклава ... 50 ден.
  Во моментов нема ниту еден коментар!
  Одберете начин кој највеќе ви одговара и
  РЕЗЕРВИРАЈТЕ
  Може да одберете опција
  и веднаш ќе ве поврземе со ресторанот
  Или јавете се на:
   Галерија:
   Опис

   Градска кафеана Калабалак

   Петок група Коштана 21:00

   Сабота Чалгии 21:00

   Дојдете и уживајте во вкусната храна и прекрасниот амбиент

   Мени
   Кафиња и топли напитоци
   • Еспресо ... 40 ден.
   • Макијато(мало) ... 50 ден.
   • Макијато(големо) ... 60 ден.
   • Капучино ... 60 ден.
   • Нес кафе ... 70 ден.
   • Безкофеинско кафе ... 70 ден.
   • Салеп ... 70 ден.
   • Топло чоколадо ... 90 ден.
   • Чај ... 50 ден.
   • Млеко ... 40 ден.
   Вода
   • Пелистерка 0,25 ... 40 ден.
   • Пелистерка 0,25 ... 60 ден.
   Безалкохолни пијалоци
   • Кока кола 0,25 ... 60 ден.
   • Кока кола лајт 0,25 ... 60 ден.
   • Фанта 0,25 ... 60 ден.
   • Спрајт 0,25 ... 60 ден.
   • Тоник 0,25 ... 60 ден.
   • Швепс 0,25 ... 60 ден.
   • Портокал 0,20 ... 90 ден.
   • Праска 0,20 ... 90 ден.
   • Јаболко 0,20 ... 90 ден.
   • Боровница 0,20 ... 90 ден.
   • Цедевита ... 50 ден.
   • Цеден портокал 0,25 ... 110 ден.
   • Лимонада 0,25 ... 90 ден.
   Пиво
   • Скопско 0,5 ... 70 ден.
   • Амстел 0,5 ... 90 ден.
   • Хајникен 0,33 ... 130 ден.
   • Старо прамен 0,5 ... 90 ден.
   • Каменица 0,5 ... 70 ден.
   • Туборг 0,33 ... 90 ден.
   Алкохолни пијалоци 0,05
   • Ракија жолта тиквеш ... 50 ден.
   • Ракија жолта тиквеш ВС ... 80 ден.
   • Ракија бела тиквеш ... 50 ден.
   • Мастика ... 50 ден.
   • Узо ... 70 ден.
   • Узо Плумари ... 80 ден.
   • Смирноф ... 100 ден.
   • Абсолут ... 120 ден.
   • Вигор ... 70 ден.
   • Коњак ... 70 ден.
   • Шток ... 90 ден.
   • Џин ... 70 ден.
   • Мартини ... 100 ден.
   • Бејлис ... 140 ден.
   • Јегермастер ... 120 ден.
   • Додаток за сечен пијалок ... 30 ден.
   Виски и Бурбони
   • Johni Walker... 140 ден.
   • Johni Walker Black ... 240 ден.
   • J&B ... 140 den.
   • Ballantine`s ... 140 den.
   • Chivas Regal ... 240 den.
   • Jameson ... 150 den.
   • Jack daniel`s ... 190 den.
   • Jim Bim ... 150 den.
   • Four Roses ... 150 den.
   • Famous Grouse ... 120 den.
   Вина
   • Црвено вино
   • Кавадарка 1л ... 240 ден.
   • Александрија 0,75 ... 430 ден.
   • Т`га за југ 0,75 ... 450 ден.
   • Мерло сс 0,75 ... 700 ден.
   • Вранец сс 0,75 ... 700 ден.
   • Кабарнет сс 0,75 ... 700 ден.
   • Розе 0,75 ... 300 ден.
   • Бело Вино
   • Смедеревка 1л ... 240 ден.
   • Траминец 0,75 ... 430 ден.
   • Александрија 0,75 ... 430 ден.
   • Шардоне сс 0,75 ... 700 ден.
   • Темјаника сс 0,75 ... 700 ден.
   • Ризлинг сс 0,75 ... 700 ден.
   Наливни вина
   • Тиквеш Бело/Црвено
   • 1Литар ... 240 ден.
   • 0,5л. ... 120 ден.
   • 0,25л. ... 60 ден.
   • Тиквеш Вранец- Шардоне
   • 1литар ... 440 ден.
   • 0,5л ... 220 ден.
   • 0,25л ... 110 ден.
   • Греано вино 0,2 .. 70 ден.
   Појадок
   • Омлет со шунка и кашкавал ... 100 ден.
   • Македонски омлет ... 90 ден.
   • Пржени јајца,сланина колбас ... 110 ден.
   • Пржени лепчиња ... 90 ден.
   • тост со помфрит ... 110 ден.
   • Француски сендвич ... 80 ден.
   • со секој појадок следува (јогурт,чај или џус)
   Салати
   • Македонска салата(домати,пиперка,кромид) ... 90 ден.
   • Егејска салата (домат,краставици,пиперки,сирење,кромид) ... 100 ден.
   • Шопска салата (домати,краставица,кромид,сирење) ... 100 ден.
   • Мешана салата (морков,цвекло,марула,зелка) ... 80 ден.
   • Туна салата (марула,туна,домат,кромид,пченка) ... 120 ден.
   • Мимоза салата (марула, две варени јајца) ... 80 ден.
   • Кисела зелка ... 90 ден.
   Чорби и прилози
   • Пилешка чорба ... 80 ден.
   • Телешка чорба ... 80 ден.
   • Лепче ... 20 ден.
   • Нафора ... 50 ден.
   • Помфрит 200гр. ... 60 ден.
   • Помфрит со сирење 250 гр. ... 80 ден.
   • Пекарски компир 200гр. ... 60 ден.
   Мезиња
   • Овчо сирење 100гр. ... 90 ден.
   • Биено сирење на скара 120гр. ... 120 ден.
   • Биено сирење со сланина 150 гр. ... 150 ден.
   • Топено сирење 150гр. ... 120 ден.
   • Кашкавал овчи 100гр. ... 130 ден.
   • кашкавал со сланина 150гр. ... 150 ден.
   • Чварки 130гр. ... 140 ден.
   • Таратур 300гр. ... 90 ден.
   • Кајмак 100гр. ... 80 ден.
   • Печурки во кајмак 250гр. ... 140 ден.
   • Печурки на скара 200гр. ... 110 ден.
   • Пинџур 250гр. ... 100 ден.
   • Ајвар 250гр. ... 100 ден.
   • Пиперка во павлака 150гр. ... 90 ден.
   • Везени пиперки пар ... 20 ден.
   • Пиперки со лук пар ... 25 ден.
   • Луто пиперче пар ...20 ден.
   • Тиквици во павлака 150 гр. ... 100 ден.
   • Чипс од тиквици 100гр. ... 80 ден.
   • Калабалак тиквички 200гр. ... 130 ден.
   • Чипс 200 гр. ... 70 ден.
   • Чипс со кашкавал 250 гр. ... 90 ден.
   • Пилешки стапчиња 200гр. ... 120 ден.
   • Лути пилешки стапчиња 230 гр. ... 130 ден.
   • Похован стек 200 гр... 160 ден.
   • Пилешки прсти 240 гр. ... 160 ден.
   • Пилешки крилца 240гр. ... 150 ден.
   • Поховани тиквички 150гр. ... 100 ден.
   • Поховани печурки 150 гр. ... 120 ден.
   • Похован кашкавал 150 гр. ... 100 ден.
   • Поховани зденки 240гр ... 120 ден.
   • Поховано сирење 150гр. ... 120 ден.
   Даски
   • Даска Калабалак(2 особи) (сирење,кашкавал,шунка,кулен,пршут)... 300 ден
   • Даска Калабалак(4 особи) (сирење,кашкавал,шунка,кулен,пршут)... 450 ден
   Скара
   • Ќебап 30гр ... 12 ден.
   • Уштипак 65гр ... 30 ден.
   • Уштипци во кајмак 250гр ... 190 ден.
   • Плескавица 250гр ... 110 ден.
   • Шарска плескавица 270гр ... 150 ден.
   • Пилешки стек 250гр. ... 140 ден.
   • Пилешки батак 250гр. ... 140 ден.
   • Увијач пилешки 200гр ... 150 ден.
   • Увијач свински 200гр ... 160 ден.
   • Ражнич свински 200гр ... 140 ден.
   • Бела вешалица 200гр ... 160 ден.
   • Димена вешалица 250гр ... 180 ден.
   • Кременадла вратна(бес коска) 200гр ... 170 ден.
   • Ребра 350гр ... 160 ден.
   • Колбас 200гр. ... 130 ден.
   Десерти
   • Падобранец ... 70 ден.
   • Орасница ... 70 ден.
   • Баклава ... 50 ден.
   Локација
   Инфо

   Градска кафеана Калабалак

   Адреса: Пролет 1 А
   Веб сајт: http://www.kalabalak.mk
   Е-пошта: dragandamevski@yahoo.com
   Места за седење (внатре): 50
   Места за седење (надвор): 70
   Картички: Visa,MasterCard,Maestro
   Јазици: Англиски
   Паркинг: Бесплатен
   Работно време: 08:00-24:00/01:00
   Вид на музика: Стагорадска
   Датум на отворање: 01.10.2013
   Посети на web страницата: 21934
   Безжичен интернет пристап (WiFi)   Во моментов нема ниту еден коментар!
   Одберете начин кој највеќе ви одговара и
   РЕЗЕРВИРАЈТЕ
   Може да одберете опција
   и веднаш ќе ве поврземе со ресторанот
   Или јавете се на:
   02 3085600 локал 760
   РЕЗЕРВИРАЈ