Најави се
x
ПРИЈАВИ РЕСТОРАН
Национални ресторани > Охрид

Ресторан Далга

  Галерија:
  Инфо

  Ресторан Далга

  Адреса: Коста Абраш бр. 3
  Веб сајт: http://www.restorandalga.mk
  Е-пошта: dalga_restoran@yahoo.com
  Места за седење (внатре): 60
  Места за седење (надвор): 70
  Картички: Visa,MasterCard
  Јазици: Англиски
  Паркинг: /
  Работно време: 10:00-24:00/ 10:00-01:00
  Вид на музика: Староградска
  Датум на отворање: 05.01.1993
  Посети на web страницата: 11929
  Безжичен интернет пристап (WiFi)
  Локација
  Мени
  Топли предјадења
  • Похован кашкавал (сервирано со тартар сос) ... 190ден
  • Пирошки ... 200 ден
  • Печурки на скара ... 200 ден
  • Омлет по желба ... 160 ден
  • Хемендекс ... 160 ден
  • Бекендекс ... 160 ден
  • Селска кајгана (пиперки, патлиџани, сирење) ... 190 ден
  • Солени палачинки ... 190 ден
  Ладни Предјадења
  • Мешана ладна закуска (сувомеснати производи комбинирани со сирење, кашкавал, кајмак, маслинки) ... 280 ден
  • Пршута ... 350 ден
  • Свинска печеница ... 270 ден
  • Чајна колбасица ... 230 ден
  • Кулен ... 260 ден
  • Маслинки ... 120 ден
  • Кашкавал (кравји) ... 160 ден
  • Овчо сирење ...190 ден
  • Кајмак ... 190 ден
  • Шунка ... 150 ден
  • Кашкавал овчи ... 200 ден
  Супи и чорби
  • Говедска супа ... 90 ден
  • Буљон сос јајце ... 100 ден
  • Чорба од пастрмка ... 130 ден
  • Телешка чорба ... 120 ден
  Рибни специјалитети
  • Пастрмка на скара 1кг. ... 2200 ден
  • Охридска пастрмка пржена 1кг. ... 2200 ден
  • Пастрмка Ала Охрид 1кг. ... 2200 ден
  • Тресена пастрмка 1кг. ... 2200 ден
  • Јагула 1кг. ... 2000 ден (со резервација)
  • Крап 1кг. ... 2000 ден
  • Белвица 1кг. ... 2000 ден
  Салати
  • Патлиџани ... 140 ден
  • Пиперки (печени) ... 140 ден
  • Краставици ... 130 ден
  • Зелка ... 120 ден
  • Зелена салата ... 110 ден
  • Шопска ... 160 ден
  • Грчка ... 140 ден
  • Македонска ... 150 ден
  • Таратур ... 120 ден
  • Зелен ордевер ... 160 ден
  • Мешана салата ... 140 ден
  • Туна салата (зелена салата, туна. пченка, маслинки) ... 230 ден
  • Овчарска салата (патлиџан, краставица, кромид, печеница, сирење, маслинки) ... 210 ден
  • Домашна салата (зелена салата, кајмак, печена пиперка, варени јајца, пченка, маслинки) ... 210 ден
  • Цезар салата (зелена салата, кашкавал, поховано пилешко, пармезан, кубети, сос цезар) ... 240 ден
  Мезиња
  • Пилешки крилца ... 270 ден
  • Пилешки прсти (поховано пилешко) ... 270 ден
  • Поховано сирење (поховано сирење со јајце) ... 190 ден
  • Полнета пиперка (со изварок, шунка и пармезан) ... 240 ден
  • Похована пиперка (со јајце) ... 180 ден
  • Ориз варен во зеленчук ... 170 ден
  • Телешко рижото ... 270 ден
  • Пилешко рижото ... 270 ден
  • Пилешко рижото со кари ... 270 ден
  • Даска Далга 290 ден
  Специјалитети на скара
  • Вешалица ... 240 ден
  • Ражнич ... 270 ден
  • Свинска кременадла ... 240 ден
  • Шашлик порција ... 590 ден
  • Свинско филе ... 490 ден
  • Увијач ... 290 ден
  • Пилешки стек ... 220 ден
  • Пилешки ражнич ... 240 ден
  • Плескавица ... 250 ден
  • Шарска плескавица ... 290 ден
  • Ловечка плескавица ... 320 ден
  • Мешано месо ... 450 ден
  • Балкан плата (за две особи) ... 850 ден
  • Специјалитетите на скара се сервираат со помфрит или вариво во порција по две парчиња
  Јадења по порачка
  • Фефер стек (телешки стек, зелен бибер сос) ... 900 ден
  • Завиок Далга (свинско месо, печурки, кајмак, јајце, презла и татар сос) .. 380 ден
  • Пилешко Гуља (пилешки стек, кромид, печурки, кашкавал и сос) ... 330 ден
  • Бечка шницла ... 250 ден
  • Париска шницла ... 240 ден
  • Телешки бифтек ... 900 ден
  • Бифтек строганов ... 950 ден
  • Телешка натур шницла ... 700 ден
  • Телешки медаљони (во сос од печурки) ... 800 ден
  • Телешки медаљони (во сос од павлака) ... 880 ден
  • Месо на селски начин ... 490 ден
  • Ала Далга ... 800 ден
  Во моментов нема ниту еден коментар!
  Одберете начин кој највеќе ви одговара и
  РЕЗЕРВИРАЈТЕ
  Може да одберете опција
  и веднаш ќе ве поврземе со ресторанот
  Или јавете се на:
   Галерија:
   Опис

   Ресторанот Далга е сместен во срцето на стариот Охрид, до самиот брег на Охридското, едно од најстарите езера во Европа.

   Шепотот на езерските бранови и оркестарот со традиционална староградска музика во вечерните часови ќе направат вашиот престој во Охрид да биде незаборавно искуство.

   Мени
   Топли предјадења
   • Похован кашкавал (сервирано со тартар сос) ... 190ден
   • Пирошки ... 200 ден
   • Печурки на скара ... 200 ден
   • Омлет по желба ... 160 ден
   • Хемендекс ... 160 ден
   • Бекендекс ... 160 ден
   • Селска кајгана (пиперки, патлиџани, сирење) ... 190 ден
   • Солени палачинки ... 190 ден
   Ладни Предјадења
   • Мешана ладна закуска (сувомеснати производи комбинирани со сирење, кашкавал, кајмак, маслинки) ... 280 ден
   • Пршута ... 350 ден
   • Свинска печеница ... 270 ден
   • Чајна колбасица ... 230 ден
   • Кулен ... 260 ден
   • Маслинки ... 120 ден
   • Кашкавал (кравји) ... 160 ден
   • Овчо сирење ...190 ден
   • Кајмак ... 190 ден
   • Шунка ... 150 ден
   • Кашкавал овчи ... 200 ден
   Супи и чорби
   • Говедска супа ... 90 ден
   • Буљон сос јајце ... 100 ден
   • Чорба од пастрмка ... 130 ден
   • Телешка чорба ... 120 ден
   Рибни специјалитети
   • Пастрмка на скара 1кг. ... 2200 ден
   • Охридска пастрмка пржена 1кг. ... 2200 ден
   • Пастрмка Ала Охрид 1кг. ... 2200 ден
   • Тресена пастрмка 1кг. ... 2200 ден
   • Јагула 1кг. ... 2000 ден (со резервација)
   • Крап 1кг. ... 2000 ден
   • Белвица 1кг. ... 2000 ден
   Салати
   • Патлиџани ... 140 ден
   • Пиперки (печени) ... 140 ден
   • Краставици ... 130 ден
   • Зелка ... 120 ден
   • Зелена салата ... 110 ден
   • Шопска ... 160 ден
   • Грчка ... 140 ден
   • Македонска ... 150 ден
   • Таратур ... 120 ден
   • Зелен ордевер ... 160 ден
   • Мешана салата ... 140 ден
   • Туна салата (зелена салата, туна. пченка, маслинки) ... 230 ден
   • Овчарска салата (патлиџан, краставица, кромид, печеница, сирење, маслинки) ... 210 ден
   • Домашна салата (зелена салата, кајмак, печена пиперка, варени јајца, пченка, маслинки) ... 210 ден
   • Цезар салата (зелена салата, кашкавал, поховано пилешко, пармезан, кубети, сос цезар) ... 240 ден
   Мезиња
   • Пилешки крилца ... 270 ден
   • Пилешки прсти (поховано пилешко) ... 270 ден
   • Поховано сирење (поховано сирење со јајце) ... 190 ден
   • Полнета пиперка (со изварок, шунка и пармезан) ... 240 ден
   • Похована пиперка (со јајце) ... 180 ден
   • Ориз варен во зеленчук ... 170 ден
   • Телешко рижото ... 270 ден
   • Пилешко рижото ... 270 ден
   • Пилешко рижото со кари ... 270 ден
   • Даска Далга 290 ден
   Специјалитети на скара
   • Вешалица ... 240 ден
   • Ражнич ... 270 ден
   • Свинска кременадла ... 240 ден
   • Шашлик порција ... 590 ден
   • Свинско филе ... 490 ден
   • Увијач ... 290 ден
   • Пилешки стек ... 220 ден
   • Пилешки ражнич ... 240 ден
   • Плескавица ... 250 ден
   • Шарска плескавица ... 290 ден
   • Ловечка плескавица ... 320 ден
   • Мешано месо ... 450 ден
   • Балкан плата (за две особи) ... 850 ден
   • Специјалитетите на скара се сервираат со помфрит или вариво во порција по две парчиња
   Јадења по порачка
   • Фефер стек (телешки стек, зелен бибер сос) ... 900 ден
   • Завиок Далга (свинско месо, печурки, кајмак, јајце, презла и татар сос) .. 380 ден
   • Пилешко Гуља (пилешки стек, кромид, печурки, кашкавал и сос) ... 330 ден
   • Бечка шницла ... 250 ден
   • Париска шницла ... 240 ден
   • Телешки бифтек ... 900 ден
   • Бифтек строганов ... 950 ден
   • Телешка натур шницла ... 700 ден
   • Телешки медаљони (во сос од печурки) ... 800 ден
   • Телешки медаљони (во сос од павлака) ... 880 ден
   • Месо на селски начин ... 490 ден
   • Ала Далга ... 800 ден
   Локација
   Инфо

   Ресторан Далга

   Адреса: Коста Абраш бр. 3
   Веб сајт: http://www.restorandalga.mk
   Е-пошта: dalga_restoran@yahoo.com
   Места за седење (внатре): 60
   Места за седење (надвор): 70
   Картички: Visa,MasterCard
   Јазици: Англиски
   Паркинг: /
   Работно време: 10:00-24:00/ 10:00-01:00
   Вид на музика: Староградска
   Датум на отворање: 05.01.1993
   Посети на web страницата: 11929
   Безжичен интернет пристап (WiFi)   Во моментов нема ниту еден коментар!
   Одберете начин кој највеќе ви одговара и
   РЕЗЕРВИРАЈТЕ
   Може да одберете опција
   и веднаш ќе ве поврземе со ресторанот
   Или јавете се на:
   02 3085600 локал 953
   РЕЗЕРВИРАЈ