Најави се
x
ПРИЈАВИ РЕСТОРАН
Рибни ресторани > Скопје

Ресторан Анкер

  Галерија:
  Инфо

  Ресторан Анкер

  Адреса: Бул. Партизански Одреди бр.64 Лок г3
  Места за седење (внатре): 60
  Места за седење (надвор): 30
  Картички: Visa,MasterCard,Maestro,Diners Club
  Јазици: Англиски
  Паркинг: Слободен
  Работно време: 08:00-24:00/08:00-01:00
  Вид на музика: Амбиентална
  Датум на отворање: 02.15.2017
  Посети на web страницата: 561
  Безжичен интернет пристап (WiFi)
  Локација
  Мени
  Вина
  • Tikves
  • Црвени:
  • Alexandria Classic Rose 0.75l 500ден
  • Alexandria Classic Cabernet Sauvignon 0.75/0.187l….500/150ден
  • T’ga za Jug 0.75l.....500ден
  • Special Selection Merlot 0.75l.....750ден
  • Alexandria Cuvee 0.75/0.187l..850/220ден
  • BAROVO 0.75.....2000ден
  • Бели:
  • Traminec Classic 0.75.......500ден
  • Chardonnay Classic 0.75l......500ден
  • Alexandria Riesling 0.75l......500ден
  • Special Selection Sauvignon Blanc 0.75…750ден
  • Special Selection Chardonnay 0.75l......750ден
  • Alexandria Cuvee 0.75/0.187l.......850/220ден
  • BELA VODA 0.75l......2000ден
  • Stobi
  • Црвени:
  • Vranec 0.75l......400ден
  • Antigona 0.75l.....400ден
  • Бели: Stobi Cuvee 0.75l…400ден
  • Chardonnay 0.75l…400ден
  • R’kaciteli 0.75l…400ден
  • Muscat Otonel 0.75l……550ден
  • Bovin
  • Црвени:
  • Cabernet Sauvignon Classic Collection 0.75l.....850ден
  • Dissan Barrique 0.75l......1500ден
  • Бели:
  • Sauvignon Blanc Classic Collection 0.75l…900ден
  • Muscat Temjanika Classic Collection 0.75l.…900ден
  • Popov
  • Црвени:
  • Cuvee Prestige 0.75l......750ден
  • Vranec 0.75l......650ден
  • Бели:
  • Sauvignon Blanc Smolnik 0.75l….750ден
  • Chardonnay Smolnik 0.75l.…750ден
  • Chardonnay Barrel Fermented 0.75l.....1600ден
  • Наливно вино
  • Popov Бело:
  • 0.5l….150ден 1l….300ден Popov Црвено: 0.5l…..150ден 1l…..300ден
  Гарнир
  • Пченка ......80
  • Компир салата .......60
  • Мешано вариво ......110
  • Помфрит ......100
  • Додатоци
  • Пиперка ........30 (блага
  • лута)
  • Макало од лук ....60
  • Сос за тиквици ......30
  • Фурнарини .......70
  • Леб .........30
  Десерти
  • Анкер палачинка.......100ден
  • (палачинки, слатка павлака, два вида слатки) Падобранец.....60ден
  Диви риби (по нарачка)
  • Лист 1кг.....2600ден
  • Зубатац 1кг....2600ден
  • Орада 1кг.....2600ден
  • Бранцин 1кг.....2800ден
  • Сан Пјер-Ковач 1кг.....2600ден
  • Барбуни 1кг......1600ден
  ДОРУЧЕК
  • Баничка 500гр.....90ден (Кори, Овчо сирење, Кисела павлака)
  • Туна Сендвич 500гр + кафе/чај/џус....150ден (Туна, Марула, Домати, Пиперка, Кромид, Пченка, Капари)
  • Сендвич со Лосос 500гр + кафе/чај/џус …150ден (Лосос, Марула, Домати, Пиперка, Кромид, Пченка, Капари)
  • Сендвич со Октопод 500гр + кафе/чај/џус ...150ден (Октопод, Марула, Домати, Пиперка, Кромид, Пченка, Капари)
  • Сендвич со Инчун 500гр + кафе/чај/џус.....150ден (Инчун, Марула, Домати, Пиперка, Кромид, Пченка, Капари)
  • Брускети со Туна 400гр + кафе/чај/џус ....150ден (Туна, Намаз, Рукола, Капари, Маслинки)
  • Брускети со Лосос 400гр + кафе/чај/џус ....150ден (Лосос, Намаз, Рукола, Капари, Маслинки)
  • Брускети со Октопод 400гр + кафе/чај/џус .....150ден (Октопод, Намаз, Рукола, Капари, Маслинки)
  • Брускети со Инчун 400гр+ кафе/чај/џус .....150ден (Инчун, Намаз, Рукола, Капари, Маслинки)
  • Чорба од лосос + лебче + макало 400гр....120 (Лебче, Морков, Целер)
  • Супа од лосос 350гр.....120 (Лосос, Брокула, Кубети)
  ЖЕСТОКИ ПИЈАЛОЦИ
  • Лозова жолта 0.05......50ден
  • Марков Манастир 0.05....100ден
  • Узо Тсантали 0.05.....70ден
  • Узо Плумари 0.05.......90ден
  • Yeni Raki 0.05...100ден
  • Коњак Бадел 0.05.....80ден
  • Водка Смирноф 0.05.....110ден
  • J&B 0.05......150ден
  • Jack Daniels 0.05......230ден
  • Johnny Walker Red 0.05…200ден
  • Johnny Black 0.05......300ден
  • Dimple 0.05.....300ден
  • Ballantine’s 0.05......150ден
  • Pelinkovac 0.05......80ден
  • Jeger 0.05.....110ден
  КАФЕ И ТОПЛИ НАПИТОЦИ
  • Еспресо.......50ден
  • Макијато мало......60ден
  • Макијато големо......70ден
  • Нескафе......80ден
  • Чај.....50ден
  • Сокови Кока Кола 0.25......60ден
  • Кока Кола зеро 0.25.......60ден
  • Фанта 0.25.....60ден
  • Швепс Тоник 0.25......60ден
  • Сокови Ла Вита 0.25.....70ден
  • Пелистерка 0.25....40ден
  • Пелистерка 1л.....80ден
  Морски риби
  • Лаврак-Бранцин 1kg......790ден
  • Ципура-Орада 1кг.....690ден
  • Лосос 1кг........1200ден
  • Лосос во фолија 1кг ....1300ден
  • Туна 1кг .......1400ден
  • Ослич 1кг.....280ден
  • Гирици 500гр.....150ден
  • Големи риби
  • Бранцин 1кг......1500ден
  • Орада 1кг.....1500ден
  Морски свет
  • Морски коктел 1k......1500ден (Шкампи, Октопод, Лигњи, Ракчиња, Школки)
  • Ракчиња на скара 1к.......1300ден
  • Ракчиња на путер 1кг.....1500ден (Путер, Оригано, Морско оревче)
  • Ракчиња во црвена бузара 1кг.....1500ден (Пелат, Лимон, Магдонос, Морско оревче)
  • Школки во бела бузара 500гр.....350ден (Вино, Лук, Магдонос, Лимон)
  • Школки во црвена бузара 500гр.......350ден (Пелат, Лук, Лимон, Магдонос)
  • Октопод на скара 300гр......400ден
  • Октопод во бузара 400гр...450ден (Пелат, Зеленчук, Лимон, Лук, Магдонос)
  • Шкампи на скара 1кг....2800ден
  • Шкампи во бузара 1кг....3000ден (Пелат, Лимон, Лук, Магдонос, Морско оревче)
  • Саганаки 400гр.....400ден (Мешани морски плодови, Пелат, Компир, Пиперка, Сирење, Магдонос, Лук)
  • Лигњи на скара 300гр.....390ден
  • Лигњи пржени 300гр.....390ден (Пченкарно брашно)
  Рижота
  • Рижото со морски плодови 400гр......350ден (Свежи морски плодови, Ориз, Пелат, Лук, Морско оревче, Магдонос)
  • Рижото со лосос 400гр......350ден (Свеж лосос, Ориз, Пелат, Лук, Сок од портокал, Морско оревче, Магдонос)
  • Рижото со сипа 400гр....300ден (Сипа, Ориз, Лук, Морско оревче)
  • Рижото со зеленчук 400гр.....200ден (Ориз, Пелат, Кромид, Пиперка, Морков, Модар домат, Тиквица, Лук, Магдонос)
  • Шпагети
  • Шпагети со морски плодови 400гр.....350ден (Свежи морски плодови, Пелат, Магдонос, Морско оревче, Лук)
  • Шпагети со лосос 400гр......350ден (Свеж лосос, Пелат, Сок од портокал, Морско оревче, Магдонос, Лук)
  САЛАТИ
  • Анкер 400гр.......150ден (Марула, Ајсберг, Морков, Рукола, Шери, Мешани семки, Лимонов сок)
  • Морска 400гр...400ден (Свежи морски плодови, Марула, Рукола, Шери, Дресинг)
  • Туна 400гр.....150ден (Туна, Марула, Кромид, Пченка)
  • Инчун 300гр....350ден (Инчун, Марула, Кромид, Пченка)
  • Карпачо со лосос 400гр....350ден (Лосос, Марула, Рукола, Пармезан)
  • Карпачо со туна 400гр....350ден (Туна, Марула, Рукола, Капари, Кромид)
  • Карпачо со октопод 400гр.....350ден (Октопод, Марула, Шери, Кромид)
  • Рукола 350гр....250ден (Рукола, Марула, Шери, Пармезан)
  • Македонска 450гр......120ден (Домати, Пиперка, Кромид)
  • Шопска 450гр.....100ден (Домати, Краставица, Кромид, Сирење)
  • Мешана 400гр......100ден (Зелка, Морков, Марула, Цвекло, Домати, Краставица, Маслинки)
  • Мимоза 350гр....100ден (Марула, Ротквица, Пченка, Јајце)
  • Грчка 450гр.....120ден (Домати, Краставица, Кромид, Сирење, Маслинки, Оригано)
  Слатководни риби
  • Пастрмка 1kg......400ден
  • Крап 1кг........350ден (пржен)
  • Крап 350гр......280ден (пржен)
  • Полнет крап 1кг......500ден (со зеленчук)
  • Белвица 1кг......750ден
  Специјалитети од риба
  • Риба филета во песто геновезе сос 400гр ...400ден (Неутрална павлака, Песто геновезе)
  • Риба филета печена во фурна 400гр....400ден (со зеленчук)
  • Шкрапина печена во фурна 400гр.....400ден (со зеленчук)
  Топли предјадења
  • Ќофте од тиквици 300gr........80ден (Тиквици, Јајце, Босилок, Брашно)
  • Модар домат во фурна 400гр.....100ден (Модар домат, Домат, Сирење, Магдонос)
  • Пита со овчо сирење.......120ден (Кори, Сирење)
  • Топено сирење 400гр......150ден (Кашкавал, Овчо сирење, Кравјо сирење, Биено Сирење, Домат, Оригано)
  • Биено сирење 120гр......110ден
  • Овчо сирење 120гр......100ден
  Одберете начин кој највеќе ви одговара и
  РЕЗЕРВИРАЈТЕ
  Датум
  Време
  Бр. гости
  Може да одберете опција
  и веднаш ќе ве поврземе со ресторанот
  Или јавете се на:
  02 3085600 локал 562
   Галерија:
   Опис

   Зготвено со мерак, послужено со љубов ...

   Рибен ресторан АНКЕР за Вас подготви богато мени со разни специјалитети и голем избор на свежи морски, слатководни и диви риби. За доручек, ручек или вечера, ние сме подготвени да Ви послужиме квалитет.

   Свежина, специфичност и интимен амбиент решивме да ни бидат заштитен знак. Подготвуваме и разни менија за Вашите прослави и деловни вечери. Пробајте, за да не зажалите.

   Мени
   Вина
   • Tikves
   • Црвени:
   • Alexandria Classic Rose 0.75l 500ден
   • Alexandria Classic Cabernet Sauvignon 0.75/0.187l….500/150ден
   • T’ga za Jug 0.75l.....500ден
   • Special Selection Merlot 0.75l.....750ден
   • Alexandria Cuvee 0.75/0.187l..850/220ден
   • BAROVO 0.75.....2000ден
   • Бели:
   • Traminec Classic 0.75.......500ден
   • Chardonnay Classic 0.75l......500ден
   • Alexandria Riesling 0.75l......500ден
   • Special Selection Sauvignon Blanc 0.75…750ден
   • Special Selection Chardonnay 0.75l......750ден
   • Alexandria Cuvee 0.75/0.187l.......850/220ден
   • BELA VODA 0.75l......2000ден
   • Stobi
   • Црвени:
   • Vranec 0.75l......400ден
   • Antigona 0.75l.....400ден
   • Бели: Stobi Cuvee 0.75l…400ден
   • Chardonnay 0.75l…400ден
   • R’kaciteli 0.75l…400ден
   • Muscat Otonel 0.75l……550ден
   • Bovin
   • Црвени:
   • Cabernet Sauvignon Classic Collection 0.75l.....850ден
   • Dissan Barrique 0.75l......1500ден
   • Бели:
   • Sauvignon Blanc Classic Collection 0.75l…900ден
   • Muscat Temjanika Classic Collection 0.75l.…900ден
   • Popov
   • Црвени:
   • Cuvee Prestige 0.75l......750ден
   • Vranec 0.75l......650ден
   • Бели:
   • Sauvignon Blanc Smolnik 0.75l….750ден
   • Chardonnay Smolnik 0.75l.…750ден
   • Chardonnay Barrel Fermented 0.75l.....1600ден
   • Наливно вино
   • Popov Бело:
   • 0.5l….150ден 1l….300ден Popov Црвено: 0.5l…..150ден 1l…..300ден
   Гарнир
   • Пченка ......80
   • Компир салата .......60
   • Мешано вариво ......110
   • Помфрит ......100
   • Додатоци
   • Пиперка ........30 (блага
   • лута)
   • Макало од лук ....60
   • Сос за тиквици ......30
   • Фурнарини .......70
   • Леб .........30
   Десерти
   • Анкер палачинка.......100ден
   • (палачинки, слатка павлака, два вида слатки) Падобранец.....60ден
   Диви риби (по нарачка)
   • Лист 1кг.....2600ден
   • Зубатац 1кг....2600ден
   • Орада 1кг.....2600ден
   • Бранцин 1кг.....2800ден
   • Сан Пјер-Ковач 1кг.....2600ден
   • Барбуни 1кг......1600ден
   ДОРУЧЕК
   • Баничка 500гр.....90ден (Кори, Овчо сирење, Кисела павлака)
   • Туна Сендвич 500гр + кафе/чај/џус....150ден (Туна, Марула, Домати, Пиперка, Кромид, Пченка, Капари)
   • Сендвич со Лосос 500гр + кафе/чај/џус …150ден (Лосос, Марула, Домати, Пиперка, Кромид, Пченка, Капари)
   • Сендвич со Октопод 500гр + кафе/чај/џус ...150ден (Октопод, Марула, Домати, Пиперка, Кромид, Пченка, Капари)
   • Сендвич со Инчун 500гр + кафе/чај/џус.....150ден (Инчун, Марула, Домати, Пиперка, Кромид, Пченка, Капари)
   • Брускети со Туна 400гр + кафе/чај/џус ....150ден (Туна, Намаз, Рукола, Капари, Маслинки)
   • Брускети со Лосос 400гр + кафе/чај/џус ....150ден (Лосос, Намаз, Рукола, Капари, Маслинки)
   • Брускети со Октопод 400гр + кафе/чај/џус .....150ден (Октопод, Намаз, Рукола, Капари, Маслинки)
   • Брускети со Инчун 400гр+ кафе/чај/џус .....150ден (Инчун, Намаз, Рукола, Капари, Маслинки)
   • Чорба од лосос + лебче + макало 400гр....120 (Лебче, Морков, Целер)
   • Супа од лосос 350гр.....120 (Лосос, Брокула, Кубети)
   ЖЕСТОКИ ПИЈАЛОЦИ
   • Лозова жолта 0.05......50ден
   • Марков Манастир 0.05....100ден
   • Узо Тсантали 0.05.....70ден
   • Узо Плумари 0.05.......90ден
   • Yeni Raki 0.05...100ден
   • Коњак Бадел 0.05.....80ден
   • Водка Смирноф 0.05.....110ден
   • J&B 0.05......150ден
   • Jack Daniels 0.05......230ден
   • Johnny Walker Red 0.05…200ден
   • Johnny Black 0.05......300ден
   • Dimple 0.05.....300ден
   • Ballantine’s 0.05......150ден
   • Pelinkovac 0.05......80ден
   • Jeger 0.05.....110ден
   КАФЕ И ТОПЛИ НАПИТОЦИ
   • Еспресо.......50ден
   • Макијато мало......60ден
   • Макијато големо......70ден
   • Нескафе......80ден
   • Чај.....50ден
   • Сокови Кока Кола 0.25......60ден
   • Кока Кола зеро 0.25.......60ден
   • Фанта 0.25.....60ден
   • Швепс Тоник 0.25......60ден
   • Сокови Ла Вита 0.25.....70ден
   • Пелистерка 0.25....40ден
   • Пелистерка 1л.....80ден
   Морски риби
   • Лаврак-Бранцин 1kg......790ден
   • Ципура-Орада 1кг.....690ден
   • Лосос 1кг........1200ден
   • Лосос во фолија 1кг ....1300ден
   • Туна 1кг .......1400ден
   • Ослич 1кг.....280ден
   • Гирици 500гр.....150ден
   • Големи риби
   • Бранцин 1кг......1500ден
   • Орада 1кг.....1500ден
   Морски свет
   • Морски коктел 1k......1500ден (Шкампи, Октопод, Лигњи, Ракчиња, Школки)
   • Ракчиња на скара 1к.......1300ден
   • Ракчиња на путер 1кг.....1500ден (Путер, Оригано, Морско оревче)
   • Ракчиња во црвена бузара 1кг.....1500ден (Пелат, Лимон, Магдонос, Морско оревче)
   • Школки во бела бузара 500гр.....350ден (Вино, Лук, Магдонос, Лимон)
   • Школки во црвена бузара 500гр.......350ден (Пелат, Лук, Лимон, Магдонос)
   • Октопод на скара 300гр......400ден
   • Октопод во бузара 400гр...450ден (Пелат, Зеленчук, Лимон, Лук, Магдонос)
   • Шкампи на скара 1кг....2800ден
   • Шкампи во бузара 1кг....3000ден (Пелат, Лимон, Лук, Магдонос, Морско оревче)
   • Саганаки 400гр.....400ден (Мешани морски плодови, Пелат, Компир, Пиперка, Сирење, Магдонос, Лук)
   • Лигњи на скара 300гр.....390ден
   • Лигњи пржени 300гр.....390ден (Пченкарно брашно)
   Рижота
   • Рижото со морски плодови 400гр......350ден (Свежи морски плодови, Ориз, Пелат, Лук, Морско оревче, Магдонос)
   • Рижото со лосос 400гр......350ден (Свеж лосос, Ориз, Пелат, Лук, Сок од портокал, Морско оревче, Магдонос)
   • Рижото со сипа 400гр....300ден (Сипа, Ориз, Лук, Морско оревче)
   • Рижото со зеленчук 400гр.....200ден (Ориз, Пелат, Кромид, Пиперка, Морков, Модар домат, Тиквица, Лук, Магдонос)
   • Шпагети
   • Шпагети со морски плодови 400гр.....350ден (Свежи морски плодови, Пелат, Магдонос, Морско оревче, Лук)
   • Шпагети со лосос 400гр......350ден (Свеж лосос, Пелат, Сок од портокал, Морско оревче, Магдонос, Лук)
   САЛАТИ
   • Анкер 400гр.......150ден (Марула, Ајсберг, Морков, Рукола, Шери, Мешани семки, Лимонов сок)
   • Морска 400гр...400ден (Свежи морски плодови, Марула, Рукола, Шери, Дресинг)
   • Туна 400гр.....150ден (Туна, Марула, Кромид, Пченка)
   • Инчун 300гр....350ден (Инчун, Марула, Кромид, Пченка)
   • Карпачо со лосос 400гр....350ден (Лосос, Марула, Рукола, Пармезан)
   • Карпачо со туна 400гр....350ден (Туна, Марула, Рукола, Капари, Кромид)
   • Карпачо со октопод 400гр.....350ден (Октопод, Марула, Шери, Кромид)
   • Рукола 350гр....250ден (Рукола, Марула, Шери, Пармезан)
   • Македонска 450гр......120ден (Домати, Пиперка, Кромид)
   • Шопска 450гр.....100ден (Домати, Краставица, Кромид, Сирење)
   • Мешана 400гр......100ден (Зелка, Морков, Марула, Цвекло, Домати, Краставица, Маслинки)
   • Мимоза 350гр....100ден (Марула, Ротквица, Пченка, Јајце)
   • Грчка 450гр.....120ден (Домати, Краставица, Кромид, Сирење, Маслинки, Оригано)
   Слатководни риби
   • Пастрмка 1kg......400ден
   • Крап 1кг........350ден (пржен)
   • Крап 350гр......280ден (пржен)
   • Полнет крап 1кг......500ден (со зеленчук)
   • Белвица 1кг......750ден
   Специјалитети од риба
   • Риба филета во песто геновезе сос 400гр ...400ден (Неутрална павлака, Песто геновезе)
   • Риба филета печена во фурна 400гр....400ден (со зеленчук)
   • Шкрапина печена во фурна 400гр.....400ден (со зеленчук)
   Топли предјадења
   • Ќофте од тиквици 300gr........80ден (Тиквици, Јајце, Босилок, Брашно)
   • Модар домат во фурна 400гр.....100ден (Модар домат, Домат, Сирење, Магдонос)
   • Пита со овчо сирење.......120ден (Кори, Сирење)
   • Топено сирење 400гр......150ден (Кашкавал, Овчо сирење, Кравјо сирење, Биено Сирење, Домат, Оригано)
   • Биено сирење 120гр......110ден
   • Овчо сирење 120гр......100ден
   Локација
   Инфо

   Ресторан Анкер

   Адреса: Бул. Партизански Одреди бр.64 Лок г3
   Места за седење (внатре): 60
   Места за седење (надвор): 30
   Картички: Visa,MasterCard,Maestro,Diners Club
   Јазици: Англиски
   Паркинг: Слободен
   Работно време: 08:00-24:00/08:00-01:00
   Вид на музика: Амбиентална
   Датум на отворање: 02.15.2017
   Посети на web страницата: 561
   Безжичен интернет пристап (WiFi)   Одберете начин кој највеќе ви одговара и
   РЕЗЕРВИРАЈТЕ
   БРЗА резервација, потврда за неколку минути
   Датум
   Време
   Бр. гости
   Може да одберете опција
   и веднаш ќе ве поврземе со ресторанот
   Или јавете се на:
   02 3085600 локал 562
   РЕЗЕРВИРАЈ