ПОЧЕТНА | ЗА НАС | ПРИЈАВИ РЕСТОРАН | КОНТАКТ
  Регистрирај се |
Одберете јазик:     
 
 
 
 
 
 
 
 
rkeeper
 
 
  НОВОСТИ    
 
СТИЛОВИ НА ПОСЛУЖУВАЊЕ ХРАНА
Ако не сте навлегле подетално во оваа тема или посебно не сте се заинтересирале, сигурно никогаш нема да се сетите дека има повеќе од два вида сервирање на храна
 
  Повеќе
 
ЌЕБАПЧИЊА
  Потребни состојки (за 5-6 лица): • 800 гр. мелено говедско месо (или телешко) • 200 гр. овчо месо • 100 гр. кромид • 20 гр. масло за готвење • 5 чешни лук • црн пипер • сол • масло за мачкање Подготовка:

  Повеќе
ТАВЧЕ ГРАВЧЕ
  Потребни состојки: • 500 гр. грав • 1 чешне лук • 100 мл. масло за готвење • 2-3 црвени суви пиперки • црн пипер, сол, брашно, магданос, нане Подготовка: Го миеме гравот и го оставаме да стои во вода цела ноќ.

  Повеќе
ПАСТРМКА
  Потребни состојки: • 4 пастрмки • 20 гр. брашно • 1 дл. масло за готвење • 20 гр. путер • зачини, лимонов сок • 1 дл. павлака Подготовка: Пастрмката ја чистиме, ја оставаме да се исцеди водата и потоа

  Повеќе
СЕЛСКО МЕСО
  Потребни состојки: • 1 кг свинско месо • 4-5 главици кромид • 300 гр. мелено говедско месо (за мали ќофтиња) • домати или доматен сос • 700 гр. печурки • 300 гр. мали парчиња пушено месо • сол, црн пипер, зачини, буковец

  Повеќе
САРМА ВО ЛОЗОВ ЛИСТ
  Потребни состојки: • 1/2 кг. говедско или свинско месо • 2 главици кромид • 1 јајце • 1 лажица сол • 1/2 лажица црн пипер • 1/4 лажица ориз • миени лозови листови Подготовка: Го пржиме кромидот во врело масло за готвење.

  Повеќе
ОСНОВИ НА ВИНОТО ЗА ПОЧЕТНИЦИ
  Секој од нас еволуира во сопственото културолошко искуство. Веројатно и вие сте дошле до моментот кога сте подготвени да искусите повеќе авантури како познавач. Во виното има култура. Тоа може да се пронајде во ритуалот на пиењето, почитувањето

  Повеќе
СОВЕТИ ЗА РАЗБИРАЊЕ НА ВИНОТО
  Многу луѓе коишто не израснале во семејство коешто консумира вино одлучуваат да почнат да пијат вино како возрасни, воедно затоа што додава прекрасен вкус на оброкот и поради здравјето. Како да започнете со пиење на вино кое е здраво?

  Повеќе
НЕШТО ПОВЕЌЕ ЗА ПЕНЛИВИ ВИНА И ШАМПАЊ
  Шампањ е регион во Франција, и само вина коишто доаѓаат од овој регион можат да бидат соодветно наречени „Шампањ“. Слични вина од останатиот дел од светот треба да се наречат „пенливи вина“. Меурчињата коишто се белег на Шампањ биле ...

  Повеќе
КАКО СЕ ПРАВИ ВИНОТО ?
  Винското грозје, Vitis vinifera, лесно расте во умерена до топла клима. Раствор од шеќер и вода се развива во зрелото грозје а лушпата лесно дозволува раст на природен квасец. Во процесот на ферментација, три едноклеточни организми го јадат ...

  Повеќе
 
 
  НАЈБАРАНИ РЕСТОРАНИ
Ресторан Градина
Клуб Ресторан ЧИКАГО
Ресторан Ла Tана
Ресторан Буре Етно Клуб
Ресторан Рагуза 919
 
ragusa919
 
  ПРЕПОРАЧАНИ ВИНА
ВРАНЕЦ - КАБЕРНЕ СОВИЊОН БАРИК
Вино со интензивна затворена рубин црвена боја.

Мирисот е пријатен, овошен, слаткаст, потсетува  на  џем.

 
ПОЧЕТНА | ЗА НАС | ПРИЈАВИ РЕСТОРАН | КОНТАКТ
  © Copyright 2006-2012 www.restorani.mk, All Rights Reserved.